Do Čarlsa preko kursa
Prestolonaslednik britanskog trona, princ od Velsa Čarls, i njegova supruga Kamila, vojvotkinja od Kornvola, boraviće u Srbiji 16. i 17. marta, a do tada srpski zvaničnici treba da savladaju osnove ophođenja pri susretima sa kraljevskim porodicama.
Podrazumeva se da niko od domaćina neće posegnuti za citiranjem izjava generala Draže Mihailovića koji je, na primer za Engleze rekao da su "obični trgovci ljudskim mesom" i ocenio "da nema Nemaca, Englezi bi bili najgori narod na svetu".
Pročitajte još:
* Kraljevski dug i slava u mraku
* Šta joj bi: Žena princa Čarlsa se postidela pred baletanom
* Otkrivena dugo čuvana istina o odnosu princa Čarlsa i Lejdi Di
Da nije svejedno kojim citatima državnici dočekuju goste svedoči predsednik Srbije Tomislav Nikolić koji je prilikom susreta sa kineskim premijerom citirao proročanstvo Tarabića da će sa istoka doći "žuti ljudi" i da će "piti vodu sa Morave". Nije se proslavila ni predsednica srpskog parlamenta Maja Gojković koja je, u želji da ispoštuje islamske običaje, za vreme posete Iranu nosila hidžab.
Za pedesetak osoba koje će se sastati sa princom Čarlsom organizovana je specijalna obuka za protokol predviđen za susrete sa predstavnicima monarhije. Ubrzani kurs bontona neophodan je i da se ne bi ponovili slični, a već viđeni gafovi iz ranijih susreta sa stranim državnicima.
- Reč je o ophođenju iz domena opšte i specifične kurtoazije, kojom se istovremeno šalje poruka javnosti, naročito kad se radi o zvaničnoj državnoj poseti. Detalji protokola važni su zbog visoke pozicije princa od Velsa koji ima rang šefa države jer je izaslanik britanske kraljice Elizabete Druge. Ova poseta će dati novi zamah bilateralnoj saradnji uoči jubileja 180 godina diplomatskih odnosa Beograda i Londona - naglašava Dragomir Acović, član Krunskog saveta princa Aleksandra Drugog Karađorđevića.
Prema protokolu, sa kraljičinim sinom ne bi smelo da bude tradicionalnog srpskog grljenja i srdačnog burazerskog tapšanja po ramenu, niti trostrukog poljupca. Rukovanje može, ali samo ako princ Čarls prvi pruži ruku. Tad muškarci treba da pognu glavu, a žene blago klecnu u kolenima. Kuckanje pri zdravicama smatra se nepristojnim, nazdravlja se samo podizanjem čaše. Nezamislivo je i da domaćin visokom gostu "zapeva na uvce", pa je malo verovatno da će se ispuniti želja šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da princu Čarlsu otpeva "Tamo daleko".
- Kad se ugase kamere i ukoliko je reč o susretu ljudi koji su u rodbinskim i prijateljskim vezama, kao u slučaju prestolonaslednika Aleksandra i princa od Velsa Čarlsa, atmosfera može, naravno, biti opuštenija. I tad više nisu obavezna stroga protokolarna pravila - napominje Acović i dodaje da je planirao da se njih dvojica sretnu u Belom dvoru, gde će biti priređena i izložba o odnosima srpske i britanske dinastije kroz vekove.
Nigde bez opreme za golf
Prinčevski par prenoćiće u Beogradu, u hotelu Skver najn. Za vreme njihovog boravka biće preduzete najviše mere bezbednosti kakve su bile i kad su dolazili Angela Merkel, Vladimir Putin, Hilari Klinton i Džozef Bajden. Visoki gosti iz Londona nemaju posebnih zahteva, ali u njihovoj pratnji su batleri, asistenti i lično obezbeđenje. Čarls sa sobom uvek nosi i opremu za golf.
Prethodnica princa od Velsa već je stigla u Beograd i na najvišem nivou se preciziraju detalji posete.
Domaćin je premijer Srbije Aleksandar Vučić i on će za britanski prinčevski par organizovati svečanu večeru u beogradskom Domu garde. Na meniju će, kako nezvanično saznajemo u Vladi Srbije, biti i tradicionalna srpska kuhinja. Koktel u čast izaslanika Kraljice Elizabete Druge biće priređen i u Skupštini Srbije.
Britanski princ posetu Beogradu započinje polaganjem venaca na Spomen-kosturnicu oslobodiocima Beograda u Prvom svetskom ratu i na Groblju ratnika Komonvelta. Ovo je njegov drugi dolazak u srpsku prestonicu, gde je bio 1978. godine.
Osim sa premijerom Vučićem, princ Čarls će se sastati i sa patrijarhom Irinejom i predsednikom Republike Tomislavom Nikolićem. Susret sa patrijarhom je značajan, jer je pravoslavlje i u prinčevim genima, pošto mu je otac Filip poreklom pravoslavni Grk sa Krfa. Otud i Čarlsova ljubav prema monaškoj Svetoj gori, gde dva puta godišnje slika i odmara se.
- Bilo bi mi zadovoljstvo da ugostim princa Čarlsa. On je, kao što je poznato, nekoliko puta posetio Hilandar i upoznat je s vrednostima srpske kulturne i verske baštine - rekao je patrijarh Irinej.
Princ Čarls je, da podsetimo, veliki poklonik Hilandara i darivao je 650.000 funti za obnovu manastira nakon požara iz 2004. godine.
Drugog dana posete prinčevski par će boraviti u Novom Sadu. Posetiće Galeriju Matice sprske gde će Britanski savet predstaviti rad umetnika iz Velike Britanije. Obići će i manastir Kovilj, a vojvotkinja Kamila će biti na prezentaciji srpske hrane i pića. Vojvotkinji od Kornvola biće prethodno predstavljen projekat brige o porodici koji podržavaju Unicef i Fondacija "Novak Đoković".
Majčinim stazama
Kraljica Elizabeta Druga je 1972. godine bila u zvaničnoj poseti tadašnjoj Jugoslaviji. Josip Broz ju je ugostio u Beogradu i na Brionima. Poslednji put boravila je u SFRJ 1980. na Titovoj sahrani. Njen sin princ Čarls došao je prvi put u SFRJ 1978. godine i posetio Hrvatsku, Srbiju, BiH i Crnu Goru. Potom je 1993. i 1996. bio u BiH i Hrvatskoj, a 1999. se obreo i na Kosovu. U BiH je takođe dolazio 2004. i 2007. godine.
U Crnu Goru, prinčevski par će otputovati 18. marta. Posetu zapadnom Balkanu završiće obilaskom Kosova 19. marta.
Sa svoje balkanske turneje javnosti će se obratiti samo jednom, i to iz Beograda. Njegovo obraćanje predstavlja političku poruku britanske krune, a grad iz kojeg šalje poruku smatra se veoma počastvovanim.