Većini se angažman ogadio
Izgleda da su se poznate ličnosti Srbije opametile pa među onima koji pomažu partijama i ulazeći u trku za funkcije u novoj vlasti nema nijednog zvučnog imena iz sveta nauke, kulture i sporta.
Vladajući naprednjaci koji su "pikirali" Dragana Džajića i Emira Kusturicu morali su da se zadovolje kandidatima ne tako blistavih biografija, pa čak i sa onima koji imaju mrlje u karijeri.
Na listi SNS-a osmo mesto je zauzeo vojni komentator Miroslav Lazanski. U istom jatu je i vojni analitičar Zoran Dragišić.
Njih dvojica su u jednoj TV emisiji ušli u sukob jer je Lazanski ukazivao na opasnost usvajanja rezolucije o Srebrenci u UN, dok je Dragišić tvrdio da je ona beznačajna.
Pominjan i kao mogući ministar odbrane, Lazanski je poznat i kao dugogodišnji član žirija Izbora za mis. Sledi ga književnica Ljiljana Habjanović-Đurović, bivša novinarka i deo partije JUL Miloševićeve supruge Mirjane Marković. Automobilski as Dušan Borković stavljen je na 11. mesto liste SNS-a, a od sportista tu je javnosti malo poznati selektor Teniske reprezentacije Bogdan Obradović. Ispred njega na listi je operska pevačica Jadranka Jovanović koje u javnosti nije bilo gotovo godinu dana.
Pročitajte još:
* Ekipa mala ali odabrana: Uz penzionere i Velju, i Karići kod Vučića
* Koga će poznate ličnosti podržati u predizbornoj kampanji?
Najjača opoziciona Demokratska stranka na aprilske izbore ide isključivo sa političarima, mada su je u vreme kada je bila na vlasti podržavali mnogi umetnici, a glumci Branislav Lečić i Voja Brajović bili i ministri kulture.
Ulazak javnih ličnosti u politiku, prema oceni analitičara Milana Damjanca motivisan je sa nekoliko razloga.
- Prvenstveni razlog je što smatraju da se nisu dovoljno ostvarili u sopstvenoj profesiji. Tu se prepliće i njihova ambicija da prošire angažman i na druga polja, a kod nekih je prisutna i želja da se više o njima čuje u javnosti - kaže ovaj filozof za "Vesti".
Poznati "izdajnici"
Dolaskom SNS-a na vlast javnost je poprilično uzburkala prozivka Dragana Kolarevića, pomoćnika ministra kulture, kome su zasmetale javne ličnosti koje su podržale DS i LDP. On ih je optužio da su izvršioci pogubne antisrpske politike.
Na tu listu svrstao je, između ostalih, Zdravka Čolića, Bajagu, Miru Banjac, Radoša Bajića, Predraga Ejdusa, Daru Džokić, Seku Sabljić, pokojnog Boru Todorovića...
Sa druge strane, niz proslavljenih koji su ranije podržavali DS, on vidi kao "konformističku elitu iz kruga dvojke", među kojom se našao i deo umetnika naviklih na protežiranje.