Nišane Tačija, a pucaju u Srbe
Nakon nekoliko jednodnevnih demonstracija, a bez ostvarenih ciljeva, kosovska opozicija promenila je strategiju i sada primenjuje pristup dela hrvatskih ratnih veterana koji su mesecima blokirali Zagreb.
Kao i oni, sada u Prištini pripadnici Samoopredeljenja Aljbina Kurtija, Nisme Fatmira Ljimaja i Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja postavili su šatore ispred spomenika Skenderbegu kraj ulaza u kosovsku vladu i parlament.
Samjuel se nada
Šef kancelarije EU na Kosovu Samjuel Žbogar kaže da Zajednica srpskih opština mora da bude uspostavljena. On je kazao da će zemlje EU dvaput razmisliti pre odlučivanja o viznoj liberalizaciji Kosova.
Oko šatora su samo zastave Albanije. Protestanti su u šatorima proveli već dve noći, a imali su vremena i da prate prenos Lige šampiona i uz Haradinaja pevaju tradicionalne albanske pesme.
- Naš glavni zahtev je ostavka ove vlade, i ovde smo dok se to ne desi - kazao je Haradinaj.
Vlast Ise Mustafe optužuju za lopovluk i korupciju, što je malo ironično imajući u vidu optužbe koje su, dok su i Ramuš i Ljimaj bili deo vlasti, stizale na njihov račun. Ali, glavni razlog za protest je da spreče izbor Hašima Tačija za predsednika Kosova i formiranje Zajednice srpskih opština.
Opozicija koja od oktobra 2015. uz upotrebu suzavca nasilno sprečava održavanje sednica Skupštine Kosova, najavljuje da je spremna da telima blokira ulaz u parlament. Od početka tih nemira unutar albanske zajednice, Srbi na Kosovu su strepeli da će se i oni naći na udaru, kao dežurni krivci, a izjava lidera Samoopredeljenja Visara Imerija je korak upravo u tom pravcu.
On je tražio da Centralna izborna komisija ili Ustavni sud Kosova proglase nelegalnom Srpsku listu, jer, kako tvrdi, ne predstavlja interese Kosova, već njeni članovi rade u ime Beograda.
Pročitajte još:
* Priština u strahu od nasilja
* "Kosovsko proleće" sa zastavom NATO
* Ubica Srba "proteruje" diplomatu
Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović ocenjuje da izjava Imerijave pokazuje da su "Srbi na Kosovu i Metohiji pre ili kasnije, uvek na meti nasilnika".
- To samo potvrđuje mržnju koja na žalost još uvek postoji kod jednog broja Albanaca, verujemo manjeg, ali svakako vrlo agresivnog - ocenio je Stojanović.