Vestervele: Poštujem Tadićevu politiku
Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele izrazio je veliko poštovanje za politiku koju vodi predsednik Srbije Boris Tadić i ocenio da je, na duge staze gledano, mir na Kosovu moguć, ne protiv Srbije, već samo sa Srbijom.
"Zbog toga mi moramo jačati snage na Kosovu, kao i u Srbiji koje su svesne odgovornosti", rekao je Vestervele u Bundestagu, objavilo je danas nemačko Ministarstvo inostranih poslova.
Naglašavajući da je Tadić podržavan u tome da odlučno sledi politiku razumevanja, Vestervele je izrazio veliko poštovanje za politiku srpskog predsednika.
"Pred odvažnošću i snagom sprovođenja, kojom se on okreće protiv onih koji se zalažu za konfrontaciju i konflikte, ja imam veoma veliko poštovanje, a verujem da to govorim i za najveći broj kolega u ovom domu", rekao je Vestervele.
Istakavši da će na Kosovu biti mir tek onda kada sve etničke grupe budu mogle da žive mirno i sigurno, Vestervele je naglasio da mir na Kosovu, na duže staze gledano, neće moći da postoji protiv Srbije, već samo sa Srbijom.
Navodeći da je dve godine posle proglašenja nezavisnosti, situacija na Kosovu stabilna, Vestervele je rekao da je poboljšanje sigurnosne situacije rezultat dugogodišnjeg angažmana Kfora.
"Taj uspeh se odliskava, takođe, i u promenjenim zadacima Kfora", rekao je Vestervele u Bundestagu, povodom vladinog predloga o smanjenju gornje granice nemačkih vojnika na Kosovu.
"Pošto je Kfor bio uspešan, mi sada možemo, zajedno s našim saveznicima, da smanjimo jačinu misije'', kazao je Vestervele, dodajući da mandat koji je predložen predviđa smanjenje gornje granice nemačkih vojnika od 3.500 na 2.500 i izražavajući optimizam da će uskoro biti moguće dalje smanjenje snaga.
"Naš cilj je Kosovo koje bez stranih trupa može da brine za svoju sigurnost'', rekao je Vestervele, ocenjujući da je jedan dobar komad na tom putu pređen. On je, takođe, ocenio da na "dugom i teškom putu ka Evropi, Kosovo mora još da savlada enormne izazove" i dodao da je sa Euleks misijom EU preuzela odgovornost.
"Ključ za evropsku budućnost leži, međutim, pre svega, na samom Kosovu'', ocenio je šef nemačke diplomatije i rekao da Kosovo mora postepeno da brine za sigurnost sopstvene zemlje, podsetivši da je kosovska policija poslednjih meseci preuzela odgovornost za srpske manastire i druge kulturne spomenike kojima je potrebna zašta.
Vestervele je kazao da su s nezavisnošću kosovski Albanci postali većina u svojoj državi i da Ustav garantuje sigurnost i ravnopravnost, takođe, i za kosovske Srbe, Rome i druge manjine.
Šef nemačke diplomatije je ocenio da Kosovo i Srbija idu istim putem u budućnost, a to je evropski put, a to što zapadni Balkan danas ima evropsku perspektivu, između ostalog je i zasluga vojnika Bundesvera.