Uzimaju narodu da časte strance
Podela vaučera za odmor u Srbiji počeće od 1. januara 2016. godine. Pravo na njihovo korišćenje je prošireno, pa će od sada moći da ih koriste i građani koji primaju inostrane penzije, oni koji imaju registrovana poljoprivredna domaćinstva, ali i stranci!
Kako je rekao ministar turizma Rasim Ljajić, očekuje se od 45.000 do 50.000 ljudi koji će iskoristiti vaučere. Ove godine, za tri i po meseca, iskorišćeno je 14.000 vaučera.
- U novom budžetu za podsticaje domaćeg turizma opredeljeno je 230 miliona dinara (1,9 miliona evra) - istakao je Ljajić.
Od sledeće godine davaće se prvi put podsticaji za organizovani dolazak stranih turista. Najmanja grupa koja može da koristi ovaj vaučer je 15 turista, sredstva za tu namenu će biti 120 miliona dinara (oko milion evra).
Vaučeri za domaće goste iznosiće 5.000 dinara (oko 40 evra), a agencije će za strance dobijati od deset do 15 evra u zavisnosti od broja noćenja.
Pročitajte još:
* Država poklanja 6.000 dinara za letovanje u Srbiji
* Vučiću, ti si naše Zlatno srce!
Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže da je ideja veoma loša.
- Dosta smo davali razne subvencije koje se nikako nisu isplatile. S tim treba prestati jednom za svagda. Niko ne zna ko je od ovih 14.000 iskorišćenih vaučera imao korist! Hotelijeri, vlasnici restorana? Da li su cene i za one građane koji su letovali bile realne? Jedno je sigurno, poreski obveznici iz čijeg je džepa uzet taj novac, nisu imali nikakve vajde - priča za "Vesti" Kovačević.
Naša zemlja je, na žalost, poznata po lošim procenama i investicijama.
Na američkom Si-En-Enu je svojevremeno plaćena reklama da bi se privukli strani investitori, a kao glavni adut navedeno je da Srbija ima "jeftinu i kvalitetnu radnu snagu".
Reklama za rumunsku crkvu?!
Iako je prošlo devet godina od spota o promociji Srbije na Si-En-Enu za koju je utrošeno pola miliona dolara, još se priča o bačenim parama. Ne samo da nije bilo nikakvog efekta, nego je posao traljavo odrađen tako da se u spotu vidi i crkva koja se nalazi na rumunskoj strani Dunava, na ivici provalije. Uz to nije reč o staroj, za turiste atraktivnoj, nego o novosagrađenoj bogomolji.