SAD i EU sprečile Albance da nanesu štetu Srbima
Priština je odustala od odluke da srpske lične karte proglasi nevažećim pod pritiscima Amerike i EU.
Iako je kosovska vlada Hašima Tačija i Ise Mustafe u utorak najavila da Srbi sa Kosova od 15. decembra u ponoć više nemaju pravo da pri ulasku na Kosovo kao identifikacioni dokument koriste ličnu kartu koju je izdao MUP Srbije, ova uredba bar zasad neće stupiti na snagu.
Prema rečima diplomatskih izvora "Blica“, predstavnici Vlade Srbije i Kancelarije za KiM juče su imali niz razgovara sa zapadnim zvaničnicima, pa su Amerikanci i Brisel na kraju posredovali i pomogli da se ova uredba stopira.
Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, potvrdio je da je bilo diplomatskih aktivnosti.
- Kao što je bio slučaj s uredbom kojom je pre dva meseca Priština htela da zabrani korišćenje srpskih tablica, što je zaustavljeno diplomatskim aktivnostima Vlade i Kancelarije, tako je i sada Priština odustala od pokušaja da oteža protok saobraćaja preko administrativne linije i živote samih građana. O ovoj temi razgovaraće se u Briselu na prvom sledećem sastanku u okviru dijaloga - kaže Đurić.
Pročitajte još:
* A sad im smetaju i srpske lične karte
* Keri u Prištini: Amerika nikada ne bi ugrozila nezavisnost Kosova
Po svemu sudeći, kosovska ministarka za dijalog Edita Tahiri juče se zaletela izjavom da na snagu stupa uredba kojom će “lične karte koje je izdala Srbija za stanovnike gradova na Kosovu biti proglašene nevažećim”. Ona nije precizno odgovorila na pitanje prištinskih novinara do kada će se tolerisati korišćenje srpskih ličnih dokumenata, već je navela da će “svi oni koji apliciraju za kosovsku ličnu kartu dobiti aplikacioni sertifikat uz pomoć kojeg će moći da pređu granicu”.
I na samim administrativnim prelazima je sve normalno funkcionisalo, Srbi sa KiM su normalno prolazili, ali su se pojedini žalili da su ih policajci upozoravali da više ne mogu da koriste srpske lične karte.
Ministri EU opleli po Prištini
Ministri spoljnih poslova EU pozvali su kosovske vlasti da što pre primene svoj deo Briselskog sporazuma i da se konstruktivno angažuju u dijalogu s Beogradom oko budućih sporazuma. U zaključcima Saveta ministara se ocenjuje da politički zastoj na Kosovu mora hitno biti rešen i poziva se opozicija da prekine opstrukciju.
Ministri EU su takođe zaključili da Kosovo nije ispunilo uslove za viznu liberalizaciju, na šta je Hašim Tači žestoko reagovao saopštenjem da je to “teška provokacija i rezultat nesposobnosti i nedostatka političke volje liderstva u Briselu”. Tači je izrazio duboko razočaranje i upozorio da takav pristup EU „podstiče ekstremizam i ugrožava dijalog sa Beogradom“.
Slavko Simić, predsednik “Srpske liste”, kaže za da je pokušaj Prištine „jednostrana i nezdrava“ odluka u suprotnosti s Briselskim sporazumom.
- Uredba se još ne sprovodi i mi očekujemo da će tako i ostati. Treba da se donosu mere za normalizaciju odnosa i slobodu kretanja, a ne da neko marginalizuje srpsku zajednicu na KiM - ističe Simić.