Stradalima na KiM prekršena sva ljudska prava
Stradali na Kosovu i Metohiji i njihove porodice bili su i ostali žrtve kršenja svih ljudskih prava, saopštilo je Udruženje porodica kosmetskih stradalnika povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.
- Našim najrođenijima je oduzeto pravo na život, a nama pravo na istinu i pravdu. Etničko čišćenje na Kosovu i Metohiji koje organizovano i sistematski traje od 1998. godine do danas, ima za posledicu više od 3.500 kidnapovanih i ubijenih Srba i nealbanaca i preko 250.000 prognanih Srba, od kojih se jedva dva odsto vratilo u svoje domove - saopštilo je to Udruženje.
Kako navode "međunarodna zajednica i privremene institucije na Kosmetu, za proteklih šesnaest godina nisu učinili ništa da se počinioci zločina nad kosmetskim Srbima pronađu i adekvatno kazne".
- Nisu učinili ništa da se razotkrije istina o kidnapovanima, da se od strane Albanaca uzurpirana imovina vrati vlasnicima i obezbedi nadoknada za bespravno korišćenje iste, da se omogući održivi povratak i bezbedan opstanak Srba na njihovim viševekovnim pradedovskim ognjištima... Ni država Srbija se nije dovoljno potrudila da vrati dostojanstvo postradalim srpskim civilima i članovima njihovih porodica kako se oni, u svih prethodnih šesnaest godina, ne bi s pravom osećali kao građani drugog reda - kažu oni.
Udruženje porodica kosmetskih stradalnika podseća da "od svih država u regionu jedino Srbija nije donela zakon o nestalima, kao ni zakon o civilnim žrtvama rata, pa ne postoji osnov da civilne žrtve i njihove porodice ostvare ni jedno od prava koja pripadaju vojnim ili policijskim žrtvama i njihovim porodicama".
- Uz sve ovo, zbog nekih izmišljenih, imaginarnih datuma, gube i sve procese pred sudovima na Kosovu i Metohiji, ali i u Srbiji. U Srbiji čak, za izgubljeni proces pred ovdašnjim sudovima po tužbama članova porodica kosmetskih stradalnika za pretrpljenu bol i patnju (za zločine koji su se dogodili posle povlačenja srpske vojske i policije sa Kosmeta, desetine njih je već dobilo izvršna rešenja za nadoknadu sudskih troškova koji sa kamatom iznose oko 100.000 dinara. I ponavljamo, ne postoji ljudsko pravo koje nije prekršeno i koje se i dalje krši, kada su stradali na Kosovu i Metohiji i njihove porodice u pitanju - navodi se u saopštenju koje je potpisala predsednica Udruženja Nataša Šćepanović.