Krkobabić: Važna saradnja sa UNHCR-om
Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić ukazao je danas u razgovoru sa predstavnicima delegacije UNHCR-a iz Ženeve, da je zbog brojnih nerešenih problema vezanih za izbegličku populaciju izuzetno važna saradnja sa UNHCR i njegovo prisustvo u Srbiji, ali da ništa manja nije uloga EU i OEBS-a, saopšteno je iz kabineta potpredsednika vlade.
Krkobabić je rekao da je Srbija jedina zemlja u Evropi i jedna od pet u svetu, koja je suočena s problemom dugotrajnog izbeglištva, da je rekorder, kako po broju izbeglih, tako i onih koji su uzeli državljanstvo, kao i da u rešavanju problema izbeglih i proteranih računa na punu podršku OEBS-a.
Govoreći o izbeglicama i proteranim Srbima iz Hrvatske, Krkobabić je ukazao da je njihov status međunarodna zajednica definisala kao dugotrajno izbeglištvo, jer traje skoro dvadeset godina.
Zahvalnost UNHCR-u
Krkobabić je izrazio zahvalnost UNHCR-u i njegovoj kancelariji u Beogradu na zajedničkom dokumentu, koji su posle beogradskog ministarskog skupa potpisali UNHCR, EU i OEBS, a koji se odnosi na prava izbeglih i proteranih Srba iz Hrvatske. "Reč je problemu otetih stanova, neisplaćenih penzija, konvalidacije radnog staža za Srbe hrvatske državljanje, ali i nizu problema, koje Hrvatska mora da reši i vrati svojim sugrađanima - Srbima građanima Republike Hrvatske, podvukao je Krkobabić. |
U saopštenju se navodi da se Krkobabić osvrnuo i na nedavno održani skup ministara spoljnih poslova posvećen izbeglicama i ocenio pozitivnim što su Crna Gora, Bosna i Herecegovina, Hrvatska i Srbija prihvatile da su izbeglice zajednički problem i da se zajednički mora i rešavati.
Krkobabić je sagovornike obavestio i o koracima Vlade Srbije, koji slede posle ministarskog skupa i dobio uveravanja da će međunarodna zajednica podržati u punoj meri sve aktivnosti vezane za rešavanje preostalih problema.
"Srbija očekuje donatorsku pomoć, kako je to i dogovoreno sa Visokim komesarom UNHCR-a, kako bismo zajedničkim snagama zatvorili i poslednji kolektivni centar, a njihovim sadašnjim žiteljima pružili minimum dostojanstvenog života", dodao je Krkobabić.
Prema njegovim rečima, Srbija insistira da bez rešenja problema izbeglih i proteranih, nema ni zelenog svetla za ulazak u EU, jer, kako je kazao, samo vraćanje ličnih i imovinskih prava svim svojim građanima bez obzira na njihovu nacionalnost, jeste dokaz pune demokratičnosti i vladavine prava u zemljama kandidatima, i to su vrednosti na kojima EU insistira.