Novinari izloženi pretnjama i nasilju
Srbija ostaje posvećena strateškom cilju ulaska u EU i sprovodi ambiciozni plan političkih i ekonomskih reformi, ocenjeno je u najnovijem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije u pridruživanju EU. Srbija je pohvaljena i za napredak u ekonomskim reformama, uz konstataciju da se ekonomija Srbije oporavlja od recesije, a da je zahvaljujući značajnim merama konsolidacije i boljoj naplati poreza, znatno smanjen budžetski deficit.
U izveštaju se ističe da je naša zemlja uspešno finalizovala akcione planove potrebne za otvaranje pregovaračkih poglavlja, koji se odnose na vladavinu prava.
"Beograd je igrao konstruktivnu ulogu u regionu i ostao posvećen normalizaciji odnosa s Prištinom, s kojom su postignuti ključni sporazumi."
U dokumentu se takođe ističe da i pored poboljšanog zakonskog okvira situacija u vezi s vladavinom prava i nezavisnošću pravosuđa još nije zadovoljavajuća, jer nisu sasvim otklonjene mogućnosti političkog uticaja na tužioce i sudove. U poslednje vreme poboljšanja je saradnja između vlasti i nezavisnih regulatornih tela i ombudsmana, ali potrebno je dodatno poboljšanje, ocenjuje se u izveštaju.
Sjajni u izbegličkoj krizi
Srbija je pohvaljena da je imala veoma konstruktivnu ulogu u rešavanju migrantske krize, ocenjuje Evropska komisija u objavljenom izveštaju. Kroz Srbiju je prošlo bezmalo 300.000 izbeglica ove godine bez ikakvih problema.
Prema izveštaju EU, Srbija ima posebno velikih problema u slobodi izražavanja. Kako se navodi u izveštaju, nikakav napredak u poslednjoj godini nije napravljen.
"Paket zakona koji je trebalo da razjasni državno finansiranje i kontrolu medija je donesen, ali nije primenjen. Novi medijski zakoni tek čekaju na svoju primenu i tek bi trebalo videti da li će privatizacija medija doneti veću transparentnost u pogledu vlasništva i finansiranja."
Pročitajte još:
* Rampa za "veliku Albaniju": Ustupiti Kosovo Rusiji na 99 godina
Generalno, Evropska komisija ocenjuje da u Srbiji ne postoji "puna primena slobode izražavanja". Poseban deo izveštaja o napretku Srbije posvećen je zastrašivanju novinara u Srbiji.
Packa zbog Rusije
Srbija će morati da progresivno prilagođava spoljnu i bezbednosnu politiku s politikom u EU u periodu do pristupanja, podseća Evropska komisija. Ovo se smatra porukom Beogradu koji nije sledio politiku EU pre svega kad je reč o uvođenju sankcija Rusiji.
"Pretnje i nasilje nad novinarima ostaju naša briga. Neke optužbe su podignute, ali su presude retke. Produžena policijska zaštita za nekolicinu novinara i bez akcije države da pretnju otkloni, u praksi ozbiljno ometa novinare u obavljanju svog posla. Komisija ima zadatak da razmotri nerešavanje predmeta ubijenih novinara od 1999. do 2001. godine, koliko je Srbija u tome napredovala i da li je bilo hapšenja."