"Ako se EU ne oglasi zbog Prištine, Srbija je prevarena"
Profesor FPN Ivo Visković očekuje da se nakon blage reakcije Brisela na nameru Prištine da odbaci sporazum o ZSO, oglasi neko od funkcionera EU, koja je takođe odgovorna za realizaciju sporazuma, i poručuje da bi ukoliko se to što je Priština naumila i sprovede - Srbija bila prevarena.
Na konstataciju da blage reakcije međunarodnih zvaničnika građani Srbije po pravilu shvataju kao primenu duplih aršina, a doživljavaju kao nepravdu, Visković za Tanjug kaže:
Pročitajte još:
* Zapad nas ubija s Kosovom, ali je 3 milijarde ljudi uz Srbiju!
* "Ako se obistine pretnje kosovskih vlasti..."
* Vučić čeka goste iz Brisela: Hoće da umire Srbe, da ćutimo, da budemo glupi
- Ne samo da je nepravda, to je nešto što je prosto nedopustivo u međunarodnim odnosima. Postoji princip koji se obično citira u svom latinskom obliku, pacta sum servanda, ugovori se moraju poštovati, sporazum iz Brisela je ugovor koji su dve strane zaključile posle zaista teških pregovora. I kada ga jedna strana sprovodi a druga u najosnovnijem sadržaju dovede u pitanje onda se postavlja dilema da li se radi o ponašanju koje je državnički odgovorno i koje se sa strane međunarodne zajednice može prihvatiti, odnosno tolerisati.
Vraćamo se tamo gde smo davno bili
Visković, naime, kao blag ocenjuje odgovor Brisela u ovom slučaju, mada primećuje da "EU nema baš često običaj da se oštrim rečima osvrće na neke događaje izuzev kad njima to odgovara".
U javnosti je, međutim, kako kaže, potpuno jasno da takvi potezi apsolutno ostavljaju utisak politike dvostrukih aršina, a u ovoj situaciji to znači da se na jedan način ocenjuju potezi Srbije a na drugi, mnogo blaži, potezi Prištine.
- U tom smislu mislim da nije dobro što nisu jače reagovali, mada verujem da će uslediti diplomatska akcija i da će oni preko diplomatskih izvora uticati na Prištinu da se ova odluka opozove - očekuje Visković.
Jer, kako kaže, dovesti u pitanje sam sporazum slanjem pred Ustavni sud znači izigravanje tog sporazuma, a onda Srbija nema nikakvu obavezu da takav sporazum poštuje, čime se, dodaje on, vraćamo tamo gde smo bili mnogo davno i što smo prevazišli uz mnogo napora.
Visković misli da to nikome u međunarodnoj zajednici ne odgovara, a upitan koja je poruka Beogradu na takvo postupanje Brisela, kaže da je to već vidljivo iz izjave premijera i drugih članova vlade, a ta je poruka:
- Mi ćemo se zaista potruditi da se to spreči na svaki mogući način.
To podrazumeva prvenstveno urgiranje kod same EU, odnosno njenih predstavnika koji su za tu oblast zaduženi, jer EU je ne samo garant sporazuma nego je bila učesnik, jedva vrsta posrednika, medijatora u svemu tome i ne može se izbeći njihova odgovornost, navodi Visković.
Svi u EU shvataju koliko je to opasno
EU, uveren je, mora na neki način da se ukljujuči i da jasno stavi Prištini do znanja, kao što je to već preko portparola "blago rečeno".
Visković, naime, veruje da će osim portparola i neko od funkcionera EU reći da se sporazum ne može ni na koji način dovesti u pitanje, jer bi to značilo da bi svaki sledeći sporazum bio potpuno besmislen.
- Nisam siguran koliko brzo i koliko oštro će oni to učiniti, verovatno malo taktizirajući oko ovoga što se dogodilo tokom posete (Vučića Moskvi), ali sve u svemu mislim da se to mora uraditi jer svi zreli političari, diplomate kada racionalno procenjuju situaciju shvataju koliko bi bilo opasno da ovo što je sada učinjeno u Prištini se zaista i sprovede - kaže Visković.
To bi, zaključuje, značilo jednu vrstu prevare Srbije, a da posle toga "niko ne bi mogao očekivati da Srbija nastavi benevolentno da se i dalje upušta u kompromise dok će druga strana te dogovore izigrati".