Beograd prepustio manastire Prištini?
Podrška Izvršnog saveta Uneska prijemu Kosova proizvela je veliku svađu srpske vlasti i opozicije, pošto je bivši šef države Boris Tadić taj čin ocenio kao poraz Beograda i posledicu "amaterizma i nečinjenja" Vlade. Šef diplomatije Ivica Dačić uzvratio je Tadiću da "nema pravo da gunđa iza ćoška", optuživši ga za vrhunac licemerja.
Ne sporeći da je Briselski sporazum u momentu potpisivanja bio politička nužnost, Tadić je kritikovao Vučićevu vlast što nije postigla da se tim sporazumom garantuje i zaštita srpske baštine na Kosovu, već su srpske svetinje ostavljene pod jurisdikcijom Prištine.
- Za Vladu je zaštita srpske kulturne baštine postala tema tek kada se pojavila opasnost da Kosovo postane članica Uneska - naveo je Tadić u izjavi dostavljenoj "Vestima", ističući da je plan četiri tačke koji je on predložio podrazumevao zaštitu baštine i nudio daleko više od Briselskog sporazuma i u svim drugim aspektima zaštite srpskih interesa.
Pročitajte još:
* Kosovo u Unesku: Srbija učinila sve, borba se nastavlja
Pod vlašću Tadića, uzvratio je Dačić, Kosovo je jednostrano proglasilo nezavisnost, pa on nema ni moralno, ni političko pravo da se bavi diplomatijom i radom Vlade.
- Na Tadićev zahtev UN su prebacile dijalog sa Prištinom na EU, a da o tom Tadićevom zahtevu nije bio obavešten čak ni šef diplomatije Vuk Jeremić. Pod vlašću te političke veličine.
Nagrađeni za rušenje
Francuz Žak Ogar koji je bio oficir Kfora, kazao je za "Blic" da Kosovu nije mesto u Unesku, apelujući na tu organizaciju da ne ustukne pod pritiscima jer, kako je rekao, oni koji su rušili i spaljivali danas hoće u Unesko. Udruženje proteranih iz Đakovice ističe da ne može da poveruje da su članice UN spremne da svetinje na KiM daju onima koji su u pogromu 2004. palili i rušili te manastire i crkve.
Međunarodni sud pravde dao je mišljenje da je proglašenje kosovske nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom - istakao je Dačić u pisanoj izjavi i dodao da Srbija nema vremena za naricanja, jer žuri da popravi sve što je upropašćeno u Tadićevo vreme.
Koliko su odnosi vlasti i opozicije zategnuti u trenutku borbe Srbije za južnu pokrajinu, govori i činjenica da je predsednik Tomislav Nikolić zatražio državni konsenzus o pitanju Kosova, ali na sastanak sa predstavnicima SPC i SANU nije pozvao nikog iz opozicije.