VIDEO: Ovaj film o Kosovu je Nikolić pustio stranim diplomatama
Nikolić je u petak okupio oko 80 diplomata koji su ostali nemi na sedmominutni dokumentarni film o pogromu 17. marta 2004. na Kosovu kada su u južnoj srpskoj pokrajini uništavane neke od najvećih srpskih svetinja.
Film rađen u produkciji Radio-televizije Srbije počinje scenama u kojima pomahnitali Albanci skidaju krstove sa Crkve Sv. Andreja u Podujevu dok razularena masa u dvorištu skandira. Crkva je na kraju zapaljena.
Manastir Sv. Arhangela u Prizrenu prikazan je nakon ataka posle kojeg su ostale samo ruševine i garež, dok je jedan deo filma posvećen spaljenom Hramu Bogorodice Ljeviške u istom gradu. Srušeni i zapaljeni su i Saborni hram Sv. Georgija u Prizrenu, manastir Devič u Srbici, Crkva Sv. Nikole u Prištini. U pogromu toga dana stradalo je 10 Srba.
Obraćajući se stranim diplomatama, Nikolić je naglasio da je Srbija jedina zemlja u Evropi kojoj, pored otimanja dela teritorije, proterivanja građana, nekažnjenog ubijanja i takozvane žetve organa, sada pokušavaju da otmu i kulturnu baštinu
- Napadi na srpsku baštinu od 1999, čiji smo svedoci svi, bili su napadi na identitet Srba i imaju direktan uticaj na njihov osećaj sigurnosti i prihvaćenosti u lokalnoj sredini - poručio je predsednik Srbije, i naglasio da je sve to proces menjanja istorijskih činjenica u cilju marginalizacije i eliminisanja Srba i Srbije iz istorije KiM.
Kako je rekao stranim diplomatama, prijem Kosova u Unesko predstavljao bi rasadnik budućeg sukoba, kad god to bilo. Predsednik je ambasadorima u Beogradu rekao da je to problem za region, Evropu i ceo svet i da se sada postavlja pitanje ima li pravog puta za odnos Beograda i Prištine.
- Svaki dogovor koji je nametnut ili skrojen da stvara trajno nezadovoljstvo bilo koje strane u stvari i nije dogovor, već rasadnik budućeg sukoba - rekao je Nikolić.
Svim ambasadorima i šefovima njihovih država podeljena je knjiga „Hrišćanska baština na Kosovu i Metohiji - istorijska i duhovna postojbina srpskog naroda“
On je naveo i da je Unesko ukazivao na potrebu očuvanja srpske baštine na Kosovu, a povukao je i paralelu sa dešavanjima u Palmiri, gde je Islamska država uništila brojne drevne građevine neprocenjive vrednosti.