Dali Kosovo, sada se čude
Premijer Aleksandar Vučić očekuje da će u procesu evrointegracija Republike Srbije do kraja godine biti otvorena pregovaračka poglavlja 32 (finansijska kontrola) i 35 (Kosovo i Metohija). Ali, sudeći po tome kakav je nacrt pregovaračke platforme za poglavlje 35 pripremio Brisel, zvaničnici Srbije umesto da se raduju konačnom otvaranju pregovora, ne kriju zabrinutost.
- Pokušaji da se u pregovaračku platformu za otvaranje poglavlja 35 ugrade odredbe kojima se unapred određuje ishod briselskog dijaloga i nameće stav Prištine o statusu Kosova za Srbiju su lošije rešenje od formalnog priznanja nezavisnosti Kosova - upozorio je Vučić.
Beogradska štampa piše da u pregovaračkoj platformi koju priprema kancelarija komesara za proširenje i susedsku politiku Johanesa Hana, većina od 49 tačaka nije statusno neutralna, te da su ugrađene sve one zamke koje je srpska strana u briselskom dijalogu uspela da izbegne.
Dan pre premijerovog upozorenja kakvu zamku sprema Brisel za srpske vlasti, i šef Kancelarije za KiM Marko Đurić ukazao je na ovu opasnost.
On je novinarima u Briselu potvrdio da postoji pokušaj da se u pregovaračku platformu za otvaranje poglavlja 35, koja se trenutno priprema u Briselu, ugrade odredbe kojima se unapred određuje ishod briselskog dijaloga i nametne stav Prištine o statusu Kosova.
- Mi smatramo da Evropska unija treba da zadrži objektivnost i neutralnost u vezi sa statusom - rekao je Đurić.
Da li vlast u Beogradu zaista treba da se iznenađuje zahtevima EU u vezi sa Kosovom i Metohijom, a koje će Brisel uobličiti u okviru pregovaračke platforme poglavlja 35?
- Naravno da nemaju pravo da se iznenađuju ni Vučić niti bilo ko iz izvršne vlasti. Svakom je od početka bilo jasno o čemu se radi u tom poglavlju i najblaže je licemerno to čuđenje i premijera i Đurića nad sadržinom tog poglavlja. Podsetiću vas da je i pre Briselskog sporazuma, još od 2008, bilo poznato šta je ključni uslov srpskih evrointegracija. Ali sve ovo vreme naše vlasti, uključujući tu i prethodnu vladu DS, obmanjuju srpsku javnost, a možda se i samobmanjuju, pričom o tome kako priznanje nezavisnosti Kosova nije uslov za naše članstvo u EU - komentariše za "Vesti" Đorđe Vukadinović, urednik portala Nove srpske političke misli.
U Demokratskoj stranci Srbije kažu da je posle premijerove izjave da nam EU priprema "grozan papir" poslednji trenutak da Srbija prekine štetan proces pridruživanja EU. Od Vučića se traži da saopšti punu istinu i da raspiše referendum na kom bi se građani izjasnili da li žele da se Srbija pridruži EU.
- Građani treba da znaju da "grozni papir" pripremaju oni koje predsednik Vlade svakodnevno naziva "srpskim prijateljima", koji su priznali nezavisnost tzv. Kosova, podržali zahtev da se samoproglašeno Kosovo primi u Unesko i koji od 2008. godine od Srbije traže da prizna nezavisnost Kosova, postavljajući joj to kao uslov prijema u EU - smatraju u ovoj stranci.
I VukadInović podseća da je mnogo puta u proteklim godinama Beograd od raznih stranih zvaničnika, i visokog ranga, poput britanskog šefa diplomatije, ali i nižeg, kao što su nemačke delegacije Bundestaga, dobijao jasne poruke da je priznanje Kosova uslov srpskih integracija.
- Suština je bila jasna svakome ko je hteo da je vidi i nezavisno od konkretne forumulacije i naša vlast treba javno da objavi uslove koji nam se postavljaju za poglavlje 35 - saglasan je Vukadinović.
U DSS-u se, međutim, plaše da je "naglo prosvećenje predsednika Vlade priprema javnosti za nove ustupke Srbije Albancima i EU koji će biti predstavljeni kao jedini način da se izbegnu "grozna rešenja", kako je učinjeno i u slučaju potpisivanja Briselskog sporazuma.
I Tomu su ignorisali
Još je decembra prošle godine predsednik Tomislav Nikolić upozorio javnost da će Brisel od Srbije tražiti priznanje Kosova, ali to njegovu "prosvetljenje" nisu ispratili članovi Vlade i premijer Vučić.
Da mestu iznenađenja nema zna svako ko je pročitao Pregovarački okvir, dostupan na sajtu Vlade Srbije. U njemu jasno piše da pregovori treba da dovedu do "sveobuhvatne normalizacije odnosa između Srbije i Kosova u formi pravno obavezujućeg sporazuma", a "posebno se od Srbije očekuje da kontinuirano u dobroj veri sprovodi sve sporazume postignute u dijalogu sa Kosovom".
Tražiće novog poslušnog igrača
Đorđe Vukadinović smatra da to što Brisel želi da ide odmah sa najtežim poglavljem i što još direktnije ispsotavlja uslove Beogradu za priznanje Kosova, nije deo zavere protiv Vučića, ali ni vetar u leđa srpskom premijeru uoči očekivanih parlamentarnih izbora.
- Mislim da Brisel ne zanima previše njegova pozicija u Srbiji, već pre svega da od trenutne garniture izvuku sve što mogu, a posle će da vide da li ima ko kooperativniji. Tražiće drugog trkača, baš kao što se pojavio Vučić onda kada se Boris Tadić "umorio" - kaže Vukadinović.