Sreda 6. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 02.10.2015.
17:37
Sputnik A

Da li se to Grčka sprema za priznavanje Kosova?

Ni Grčka ni druge članice EU koje nisu priznale Kosovo neće to učiniti, iako su pod velikom pritiskom EU. Zeleno svetlo za učlanjenje Kosova u međunarodne organizacije omogućio je Briselski sporazum, koji je sa Prištinom potpisala Srbija, procenjuju analitičari za Sputnjik.

Reuters
Da li će Grci okrenuti leđa Srbiji i priznati nezavisnost Kosmeta?

Da li je Grčka na putu da prizna Kosovo? Ovo pitanje nametnulo se posle odluke te države da podrži prijem Kosova u Unesko, ali i zbog, čini se, sve srdačnijeg odnosa Atine i Prištine. Ako bi Grčka svojom voljom, ili pod pritiskom Evropske unije, ipak odlučila da u jednom trenutku prizna Kosovo, da li bi ostale članice EU, koje takođe nisu priznale Kosovo, krenule tim putem?

Pritisak veliki, ali ništa od priznavanja Kosova

Dušan Proroković iz Foruma za strateške alternative smatra da ni Grčka, ni druge članice EU koje nisu priznale Kosovo, neće to učiniti, mada je saglasan da su pod velikim pritiskom EU da to urade. On podseća da je zeleno svetlo za učlanjenje Kosova u međunarodne organizacije omogućio Briselski sporazum, koji je sa Prištinom potpisala - Srbija. Grčka se, prema Prorokoviću, sada nalazi u situaciji da traži neko međurešenje.

- Grčka se, što se tiče zahteva Kosova za prijem u Unesko, samo poziva na Briselski sporazum. To je stvar našeg i njihovog tumačenja, jer Grčka smatra da je ovim sporazumom Srbija otvorila vrata Kosovu za prijem u međunarodne institucije - tvrdi Proroković.

On ukazuje da treba praviti razliku kako se prema ovom pitanju odnose države koje su članice EU i onih koje to nisu.

- Države (Rusija, Kina, Brazil…) koje nisu priznale Kosovo smatraju da je to proces koji se tiče Ujedinjenih nacija. Članice EU kažu da njih obavezuje ono što je potpisano u Briselu, jer je Srbija deo tog procesa prenela na EU. Dakle, države koje nisu deo EU nastavljaju sa starim tumačenjem, a one koje jesu članice EU, a nisu priznale Kosovo, ne samo da su izložene pritisku, nego imaju jedno sasvim novo tumačenje pozicije - da je Srbija uz posredstvo EU dala saglasnost da Kosovo uđe u međunarodne organizacije - kaže on.

Proroković smatra da eventualno priznanje Kosova zemalja unutar EU koje to nisu uradile zavisi od različitih faktora.

U Rumuniji to zavisi od unutarpolitičkog zbivanja, navodi on, dok, kako kaže, Španija, Kipar i Slovačka zasad ne bi trebalo da priznaju Kosovo, zbog separatističkih struja u svojim državama. U tom kontekstu, Proroković ne podržava tezu da bi EU mogla da nađe način da "ućutka“ Kataloniju i time "zadužila“ Španiju da donekle promeni kurs prema Kosovu.

Briselski sporazum - zeleno svetlo od Srbije

Slobodan Janković, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu, napominje da Grčka nije najavila priznanje Kosova, ali podseća da je ta država u specifičnoj situaciji. I on, kao i Proroković, smatra da je Srbija stavljanjem potpisa na Briselski sporazum dala zeleno svetlo svim država, priznavale one Kosovo ili ne, da podrže njegovo članstvo u međunarodnim organizacijama.

Da li je pak podrška Kosova za učlanjenje u međunarodne organizacije put koji vodi "mekom“ priznanju Kosova i među zemljama EU koje ga do danas nisu priznale, i da li bi se na taj način potvrdio američki stav da je Kosovo presedan, sasvim je novo pitanje.

Janković na ovo kaže da, čak i da se to desi - da EU uspe da preostale svoje članice "natera“ da priznaju Kosovo, priča o „kosovskom presedanu“ je već prevaziđena.

- Mislim da je vreme priče o presedanima prošlo. Pred nama su nove realnosti, ruše se granice i stvaraju se nove države - ističe on.

Šef grčke diplomatije Nikos Kocijas podržao je napore Kosova da se pridruži međunarodnim organizacijama. On se nedavno u Njujorku sreo sa kosovskim premijerom i ministrom spoljnih poslova Isom Mustafom i Hašimom Tačijem, kojeg je i pozvao da poseti Atinu.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2024 © - vesti online