Što nisu otele banke, uzeće fondovi
Pored muke kako da vrate kredit, građani Srbije zaduženi kod banaka sada imaju dodatni razlog za brigu. Naime, Narodna banka Srbije najavila je mogućnost trgovine nenaplativim kreditima građana. Podsećamo da je aktuelnim zakonom bankama dozvoljeno da prodaju isključivo nenaplative kredite privrede.
Skoro 3,5 milijardi evra blokirano je bankama u Srbiji u nenaplativim kreditima. Od toga građani duguju nešto više od pola milijarde evra. Dakle, centralna banka razmišlja da dozvoli da neplaćene rate izmučenih klijenata završe u rukama specijalizovanih agencija i fondova.
- Kada su predstavnici NBS govorili o toj temi, rekli su da to neće biti dozvoljeno ni pod kakvim uslovima. Sad vidimo da je došlo do drastičnog zaokreta u tim stavovima i postavlja se pitanje zašto je to tako - kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata Efektiva.
Dužnici ipak zaštićeni?
Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, bez obzira na to da li je kupac banka, ili ako se zakon izmeni, sutra bude neko drugi, štiti građane.
- Građanin ne može ničim biti doveden u nepovoljniji položaj nego što je do tog trenutka bio. Svi oni ugovorni uslovi koje je inicijalno potpisao sa bankom ostaju na snazi - izjavio je Petar Sekulić, savetnik guvernera NBS za ekonomska pitanja.
Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju i poznavalac ekonomskih kretanja u zemlji, kaže za "Vesti", da je, nažalost, izvesno da će banke krenuti sa prodajom građanskih kredita.
- Pod pritiskom inostranog kapitala i krediti građana će početi da se prodaju raznim fondovima i agencijama. U praksi to izgleda ovako: fond ponudi banci da otkupi sva njena potraživanja po nižoj ceni. Banka pristaje i onda građani pregovaraju sa fondom - objašnjava Pavlović.
On upozorava da, za razliku od banke koja pokušava da nađe zajednički jezik sa klijentom, to neće biti slučaj sa fondom.
- Budući da je kredite kupio po nižoj ceni, fond nije na gubitku kao banka, pa nije voljan mnogo da pregovara. Sve ukazuje na to da će dužnici biti u mnogo nepovoljnijoj situaciji nego do sada - upozorava Pavlović.