Lažnim svađama protiv sporazuma
Kosovska policija sprečila je juče dve osobe da bace metalne predmete za bušenje guma ispred kolone vozila kosovskog premijera Ise Mustafe. Dan ranije poslanici radikalnog pokreta Samoopredeljenje gađali su Mustafu jajima u parlamentu, i to u momentu kad je on nameravao da podnese izveštaj o postignutom dogovoru o normalizaciji odnosa sa Beogradom.
Sva ta unutrašnjopolitička trvljenja među kosovskim Albancima imaju za cilj odlaganje primene Briselskih dogovora i blokadu formiranja Zajednice srpskih opština, stavke za koju je srpska strana najzainteresovanija.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun smatra da bi unutrašnje trzavice između albanskih vlasti i opozicije Prištini moglo da posluži kao opravdanje, ali da nije dovoljno uverljivo i da ne predstavlja razlog za nepostupanje kako je dogovoreno u Briselu.
- Garant dogovorenog su Brisel i Vašington, i to su jaki garanti. Bio bi suviše veliki politički rizik za Prištinu da ne sprovede dogovoreno - kaže Drecun.
I Srbi se glože
Lider Liste Srpska Aleksandar Jablanović izjavio je da nema nameru da podnese ostavku na mesto predsednika te liste i odbacio optužbe za zloupotrebu novca namenjenog za političke aktivnosti te organizacije.
Predstavnici Srpske liste uputili su u ponedeljak zajednički proglas u kome su zahtevali neodložno povlačenje Jablanovića sa svih funkcija u okviru Liste jer se "svojim delovanjem moralno i profesionalno diskvalifikovao, pa je njegovo angažovanje postalo pogubno po interese naroda". Proglas su potpisali sva tri predstavnika Srpske liste u kosovskoj vladi i devet od 10 gradonačelnika u opštinama sa srpskom većinom na Kosovu i Metohiji.
Na drugoj strani, koliko je "bušan" pravni sistem u otcepljenom Kosovu i pored protektorata Brisela i Vašingtona, vidi se na primeru gradonačelnika Srbice. Sami Ljuštaku je pre dva dana uhapšen u Prištini nakon što je bez problema napustio bolnicu u kojoj je privremeno bio na lečenju i pored stražarske pratnje. Ljuštaku je zbog ratnih zločina protiv civila na Kosovu osuđen na 12 godina zatvora, ali je više na slobodi nego iza rešetaka, pa je tako u junu ove godine pušten da gleda finale Kupa Kosova!
EU i Vašington svoja fokus su preusmerili na migrantsku krizu, pa je čak i Ukrajina pala u drugi plan, zbog čega se nameće pitanje da li bi Priština nove okolnosti mogla da iskoristi i nastavi da radi po svome bez sankcija.
- Bez obzira što se prioritetno ne bavi Kosovom, u Briselu postoje službe koje se zadužene za primenu dogovorenog i tu ne može da bude izgovora. Priština može da iskoristi samo četiri meseca, koliki je rok za usvajanje statuta Zajednice srpskih opština, da razvodni i preoblikuje neka dogovorena rešenja ne bi li Zajednicu učinila nebitnim - uveren je Drecun.