Prva grupa izbeglica vratila se sa Horgoša u Kanjižu
Nakon više desetina sati provedenih na granici ka Mađarskoj danas se sa graničnog prelaza Horgoš prva grupa, od 30 do 40 izbeglica, autobusom vratila u prihvatni centar u Kanjiži, javio je izveštač Tanjuga sa lica mesta.
Migranti, inače, i dalje oklevaju da napuste taj garncicni prelaz bez obzira na to što imaju informaciju da se na graničom prelazu kod Šida, ka Hrvatskoj, izbeglice propuštaju bez problema, te da, ako žele, mogu da se vrate i u Kanjižu ili neki drugi prihvatni centar u Srbiji. Oni imaju rezervu pa na takvu informaciju odgovara kontra pitanjem da li im je preko Hrvatske siguran put u Nemačku.
Ilegalno ušlo 367 izbeglica, svi uhapšeni
Prvog dana primene oštrijih zakona o nelagalnom prelasku granice, u Mađarsku je juče ilegalno ušlo samo 367 izbeglica i svi su uhapšeni, saopštila je mađarska policija. Sudski postupak biće pokrenut protiv njih 316 zbog oštećenja zaštitne žičane ograde podignutoj na granici sa Srbijom, a ostalih 51 osoba biće optužena za nelegalan ulazak u Mađarsku.
Dobar deo njih kaže da nema dovoljno informacija i da ne znaju za druge opcije, te da sede i čekaju sa nadom da će Mađarska, ipak, otvoriti granicu.
Portparolka UNHCR Melita Šunjić je za Tanjug rekla da se u poslednjih pola sata situacija menja nakon saznanja za granični prelaz u Šidu, navodeći da je juče autobus koji je odvozio izbeglice u Kanjižu bio prazan i niko nije hteo u njega da uđe.
Sada je, rekla je, situacija drugačija.
Na pitanje da li je UNHCR dobio bilo kavu informaciju o eventualnom otvaranju granice na Horgošu ona je rekla da im policija te zemlje nije ništa saopštila i dodala da se problem ne može rešiti prelaskom migranata sa jedne na drugu granicu, već da EU mora doneti sveobuhvatan plan za čitavu Evropu.
Predato 70, odbijeno više od 40 zahteva za azil
Izbeglice su predale više od 70 zahteva za azil u Mađarskoj, od čega su vlasti odbile oko 40 zahteva, izjavio je glavni savetnik premijera Mađarske Đerđ Bokondi.
On je na prelazu Reske, za televiziju M1 rekao da Mađarska policija sa odgovarajućim snagama obezbeđuje ogradu na granici sa Srbijom kod Reskea, gde, kako je rekao, oko stotinu predvodnika izbeglica zagovara odbijanje predaje zahteva za azil.
Bokondi je dodao da je policija sa ozbiljnim snagama prisutna na celoj dužini granice sa Srbijom.
Mađarske vlasti zatvorile su granicu prema Srbiji, a prema izveštajima M1, ove večeri oko tri hiljade izbeglica se nalazi na ničijoj zemlji između Srbije i Mađarske.