"Tačijeva tajna služba sprema lažne optužnice protiv Srba"
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun izjavio je da je vreme da se proces normalizacije odnosa u prvom delu implementacije prvog Briselskog sporazuma zaokruži, što bi omogućilo formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu i Metohiji.
Povodom nove runde dijaloga u Briselu, Drecun je rekao da je neprihvatljivo više odugovlačiti zaokruživanje procesa primene prvog Briselskog sporazuma i da u tom smislu postoje očekivanja da će se danas postići konačni dogovor o tri problema koja do sada nisu rešena.
Drecun je, u Jutarnjem programu RTS-a, istakao da je ZSO temeljni stub Briselskog sporazuma i da su veoma blizu dogovori o energetici i telekomunikacijama.
Pročitajte još:
* Nova runda dijaloga: Vučić i Mustafa u Briselu
* Verski lideri podržali ulazak Kosova u Unesko,Tači zahvalan
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju je ukazao da do sada Priština nije bila spremna da prihvati izvršne nadležnosti ZSO i da je izvršen pritisak od strane Brisela i od Vašingtona da se prihvate izvršne nadležnosti, što je dogovoreno.
Remetilački činilac je ministar spoljnih poslova Kosova Hašim Tači, koji je suočen sa mogućnošću da se protiv njega i njegovih najbiližih saradnika podignu optužnice od Specijalnog suda koji će biti formiran za suđenje pripadnicima OVK, pribegava neprihvatljivim političkim provokacijama i manevrima, ocenio je Drecun.
Tačijeva ilegalna tajna služba priprema izmišljene optužnice sa namerom da se podignu stotine novih optužnica protiv pripadnika bivših i aktuelnih naših snaga bezbednosti, mnogih ljudi koji su tada bili u civilnim i lokalnim strukturama, kazao je Drecun.
- Kao predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju sam nešto posebno interesantan toj službi - tvrdi Drecun.
ZSO neće biti RS
- ZSO, ne bi trebalo da bude nova Republika Srpska, već bi se našao institucionalni okvir koji će uvažiti posebnost položaja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i omogućio mu normalan, održiv i perspektivan opstanak i povratak onih koji su proterani, a koji će biti priznat od Prištine i međunarodne zajednice - objasnio je Drecun.
Potom bi se na dnevni red briselskog procesa stavilo pitanje imovine, rekao je Drecun i upozorio da Priština želi da usvoji zakon za stvaranje agencije za verifikaciju imovine i da se priprema podmukli plan da se spreče Srbi, kojima je oteta imovina da povrate tu imovinu.
Slučaj Ivanović
Komentarišući odluku o produženju pritvora lideru Građanske inicijative SDP Oliveru Ivanoviću, Drecun je ukazao da je "isti rukopis i kod Ivanovića i kod generala Momira Stojanovića i kod mnogih novih optužnica koje će se pojaviti".
Drecun je istakao da ga zabrinjava što taj rukopis nije samo iz Prištine, nego da njega ima i iz Beograda, što među nekim diplomatama, što među pojedincima koji se nalaze, na žalost, u sistemu nekih državnih organa.
- Slučaj Ivanovića pokazuje da je sve izašlo iz normalnog sudskog procesa, da to postaje brutalan obračun sa pojedincem - ocenio je Drecun.
- To postaje politički slučaj, jer su Ivanoviću ugrožena osnovna ljudska prava, a čudnm ponašanjem i neprihvatljivim objašnjenjima suda nateran je da štrajkuje glađu i ugrožena su mu prava na život i pravično i fer suđenje u razumnom roku - dodao je Drecun.