"Srbija je most između Moskve i Brisela. Samo da ne pukne"
"Srbija može da igra ključnu ulogu u razvoju boljih odnosa između Rusije i Evropske unije", izjavio je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.
- Srbija ima snažne istorijske veze sa Rusijom i stoga može da deluje kao "most povezivanja" između Moskve i Brisela - rekao je Šulc, izvestio je Juronjuz, a preneo Sputnjik.
Pročitajte još:
* Evropa pozvala Rusiju da se vrati pregovorima o gasu
- Srbija bi mogla da postane primer gde ideje i moralne vrednosti i Rusije i EU koegzistiraju i čak napreduju, zbog čega je važno da Brisel radi na tome da Srbiji bude odobreno članstvo u EU - dodao je Šulc.
Šulc, koji se upravo vratio iz posete Beogradu, rekao je da će EU i Srbija početi proces pridruživanja ove godine.
- Normalizacija odnosa između Rusije i EU uz pomoć Srbije, glavni je razlog zašto Brisel treba da radi na tome da ova balkanska država postane članica EU - izjavio je bivši šef italijanske diplomatije Franko Fratini, koji takođe podržava ideju Šulca.
- Dva faktora čine članstvo Srbije od suštinskog značaja za EU. Prvo, mi govorimo o najvećoj i najnaprednijoj državi u regionu Balkana. Ovo je faktor regionalne bezbednosti i stabilnosti, koji Evropa ne može da ignoriše - rekao je Fratini.
Fratini je, međutim, istakao kao važno da se na Srbiju ne vrši preveliki pritisak, odnosno da se od nje ne zahteva da prebrzo prihvati zahteve za članstvo u EU.
- Takođe, ni pod kojim okolnostima, Brisel ne treba da vrši pritisak na Srbiju da bira između EU i Rusije, uzimajući u obzir srdačne odnose Beograda i Moskve - poručio je Fratini.
- Ukoliko se na Srbiju izvrši preveliki pritisak ili se ona primora da bira između budućeg članstva u EU i očuvanja srdačnih odnosa sa Rusijom, to bi moglo tu državu da dovede na ivicu katastrofe, kao što se dogodilo u Ukrajini - smatra Fratini.
- EU je napravila veliku grešku kada je primorala Kijev da izabere između EU i Rusije - kazao je Fratini.
Da Brisel nije pritiskao Kijev da prekine svoje istorijske veze sa Rusijom, već radio na tome da Ukrajinu približi Evropi, u isto vreme dopuštajući Kijevu da ima poseban odnos sa Moskvom, ta država ne bi bila na rubu kolapsa, naveo je Fratini.
- Pokušaćemo da ne napravimo ovu grešku ponovo sa Srbijom - dodao je Fratini.