"Ukrajina kao Slavonija, Putin kao Milošević"
Bivši premijer i ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt izjavio je da, ako je Rusija ozbiljna u vezi s traženjem rešenja za konflikt u Ukrajini, treba da bude spremna da podrži raspoređivanje pripadnika međunarodne mirovne misije i snaga.
- Takvom jednom misijom mogao bi se započeti proces rehabilitacije regiona, mogao bi se omogućiti povratak onih koji su raseljeni zbog nasilja i mogla bi se olakšati ponovna integracija Donbasa u Ukrajinu sa odgovarajućim merama zaštite i rasporedom ovlašćenja - rekao je Bilt za Danas.
Prema njegovim rečima koristan model za takav pristup je nadohvat ruke i podsetio na događaje 90-ih u Jugoslaviji i Istočnu Slavoniju i misiju UNTAES.
Pročitajte još:
* "Američka vojna strategija za sukob sa Rusijom"
- I prilično slično ruskom predsedniku Vladimiru Putinu danas kada je reč o ukrajinskom pitanju, tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević je tvrdio da se pitanje može rešiti samo putem direktnih pregovora između slavonskih Srba i hrvatske vlade u Zagrebu. Realnost je, naravno, bila da Srbi potpuno zavise od političke, vojne i ekonomske podrške Miloševićeve Srbije - naveo je Bilt.
Kako je rekao Milošević je na kraju pristao na raspoređivanje pripadnika misije i snaga UN, čiji je zadatak bio da obezbede demilitarizaciju regiona i njegov povratak hrvatskom suverenitetu, nakon sprovodenja zaštitnih mera za Srbe koji su tamo živeli.
- To bi mogao da bude model za područja Donbasa pod kontrolom prorusa ako je tamošnja politička volja da se učini da takav aranžman funkcioniše - rekao je Bilt ali i postavio pitanje da li je Kremlj ozbiljan u vezi s tim da prizna suverenitet Ukrajine u Donbasu i normalizuje odnose sa Zapadom.
- Trenutno ozbiljno sumnjam u to - rekao je on i dodao da bi ukoliko ukrajinska vlada i Zapad ostanu ujedinjeni, Kremlj možda mogao da shvati da njegove enklave u Donbasu predstavljaju pretnju uglavnom po samu Rusiju.
Kako je rekao takva misija bi mogla da obezbedi primenu odredbi sporazuma Minsk II istakavši da slobodni i pošteni lokalni izbori uz učešće svih raseljenih ljudi i izbeglica nikada neće biti mogući bez snažnog međunarodnog prisustva.
- Ova ideja danas sigurno nema nikakve šanse za uspeh. Isto je bilo i sa UNTAES-om na početku razgovora o Istočnoj Slavoniji. Miloševićev režim je tada zvučao baš kao Kremlj sada. Ali sutra je zaista novi dan i sigurno nije previše rano da se počne sa istraživanjem opcija, koje ne pružaju garancije samo za upravljanje konfliktom, već i za njegovo rešavanje - kazao je Bilt.