Ustoličenje patrijarha 3. oktobra u Pećkoj patrijaršiji
Sveti arhijerejski sabora Srpske pravoslavne crkve (SPC) odlučio je na zasedanju u Beogradu da patrijarh Irinej bude svečano ustoličen 3. oktobra ove godine u Pećkoj Patrijaršiji.
U saopštenju povodom redovnog zasedanja Sabora pod predsedništvom patrijarha Irineja, od 26. aprila do 5. maja, navedeno je da je "najvažnije i najblagodatnije" delo bila kanonizacija dvojice arhimandrita, oca Justina Popovića (1894-1979) iz manastira Ćelije kod Valjeva i oca Simeona Popovića (1840-1941) iz manastira Dajbabe kod Podgorice.
Na Saboru, u čijem su radu učestvovali su svi eparhijski arhijereji SPC, "najveća pažnja i briga su bili posvećeni Eparhiji raško-prizrenskoj," navedeno je u saopštenju.
Izneto je da je posle izveštaja episkopa Artemija i episkopa-administratora Atanasija, saslušan "opširni i dokumentovani izveštaj Svetog Sinoda o teškom stanju i velikim anomalijama u životu te Eparhije."
"Razmotrivši ukupno stanje i nemile pojave, kao i kanonsku odgovornost episkopa Artemija za njih, a posebno za krajnje destruktivno, kanonski i moralno neprihvativo delovanje jednog broja njegovih bliskih saradnika, Sabor je njega, većinom glasova, trajno razrešio dužnosti eparhijskog arhijereja i stavio ga na raspolaganje Crkvi u statusu umirovljenog episkopa", stoji u saopštenju SPC.
Administrator Eparhije, "do izbora novog dijecezana", biće i dalje umirovljeni episkop zahumsko-hercegovački Atanasije.
U dokumentu sa Sabora se navodi da je episkop Artemije prihvatio odluku, ali da "to, međutim, ne utiče na njegove samozvane 'branitelje' da je i oni prihvate."
Povodom "klevetničke hajke" protiv negove svetosti patrijarha, Svetog Sinoda i Sabora "i podbunjivanja neupućenih vernika protiv sopstvene Crkve i njenih kanonskih episkopa, kao i pokušaja oblikovanja sektaškog i parasinagogalnog, pravoslavlju potpuno stranog, mentaliteta, čije su kolovođe zabludeli i neodgovorni pojedinci koji deluju preko anticrkvenih, raskolnički usmerenih sajtova," najviši organ SPC je pozvao vernike da takvima ne veruje te da se klone "njihovih podmuklih podmetanja."
Sabor je, takođe, potvrdio vlastitu prošlogodišnju odluku o izgradnji hrama i memorijalnog centra svim srpskim žrtvama ratova vođenih u 20. veku, kao i žrtvama NATO agresije na Srbiju i Crnu Goru 1999. i žrtavama martovskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji 2004.
Na Saboru je "sa žaljenjem konstantovano da Rumunska pravoslavna crkva i dalje na nekanonski način narušava kanonski prostor SPC" i odlučeno da problem bude prevaziđen obnavljanjem dijaloga, "u duhu ljubavi i poštovanja ustrojstva Pravoslavne crkve."
Sabor je takođe sa "velikim žaljenjem" konstatovao da u eparhijama u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini i dalje postoje provokacije, ponekad i grubo ugrožavanje integriteta sveštenih i monaških lica SPC, njenih hramova, manastira i imovine.
Sabor stoga očekuje i zahteva da tamošnji državni organi obezbede punu slobodu i bezbednost SPC, a od vlasti Mađarske da onemogući sve češće krađe po crkvama Eparhije budimske, navedeno je, pored ostalog, u saopštenju.
Sabor je posebnim apelom reagovao povodom nedavnih nedopustivih postupaka samoproglašenih albanskih vlasti na Kosmetu kao što je ukidanje telefonskih veza srpskim naseljima.
U saopštenju se navodi i da je Sabor doneo odluka da se, na prikladnoj lokaciji, pristupi izgradnji zgrade Srpske patrijaršije, budući da sadašnja zgrada, izgrađena samo za potreba Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, ne zadovoljava ni minimum današnjih potreba.