Gašić: Srbi, ne plašite se migranata (iako ih je toliko)
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je da građani Srbije nemaju razloga za brigu zbog povećanog broja migranata jer bezbednosne strukture maksimalno vode računa o svemu.
Gašić je rekao novinarima u Preševu da "sve bezbednosne strukture Srbije apsolutno garantuju bezbednost, pre svega, svim građanima Srbije a naravno i ljudima koji dolaze".
- Nema razloga za bilo kakvu brigu ... maksimalno vodimo računa - rekao je Gašić podsetivši da je odlukom Vlade za ta pitanja zadužen poseban tim kojim rukovodi komandant Žandarmerije Goran Dragović.
Gašić je sa ministrom za rad, zapošljavanje socijalna i boračka pitanja Aleksandrom Vulinom razgovarao sa migrantima, a obišao je i objekat koji se trenutno adaptira za privremeni prihvat i smeštaj tih ljudi.
Pročitajte još:
* U Preševu 3.000 azilanata: Sanjamo o odlasku u Evropu
* Mađarska: Što pre podići ogradu prema Srbiji. EU: Poštujte "Dablin 3"!
Migranti se u Preševu okupljaju uglavnom oko policijske stanice i na železničkoj stanici, a zahvaljući novom objektu moći će, na svom putu ka državma Evropske uniji da se odmore, dobiju medicinku pomoć,...
Sređen Kolektivni centar: Ima vodu
Vulin je objasnio novinariam da će biti formiran prolazni, odnosno privremeni Kolektivni centar kako bi ljudi, a posebno žene i deca mogle da dobiju medicinsku negu i odgovarajuće dokumente.
- Tamo ima više nego dovoljno prostrora... sređeno je dvorište, sve je okrečeno, dovedena je voda, struja u objekat koji osam godina nije bio u funkciji - rekao je Vulin, koji rukovodi vladinom radnom grupom za rešavanje problema migranata.
On je najavio i da će Ministarstvo unutrašnjih poslova tu instalirani svoj informacion isistem izrazivši očekivanje "da će najkasnije prekosutra migranati biti smešteni u tom objektu".
Migranti koji dođu u Preševo uglavnom se okupljaju oko policijske stanice i na Železničkoj stanici i o njima brinu i lokalni Crveni krst i Komesarijat za izbeglice i migracije, ali i vojni lekari.
Odlukom Vlade Srbije Dragović rukovodi Združenim taktičkim štabom bezbednosnih snaga na prostoru Kopnene zone bezbednosti u čijem su sastavu pripadnici policije, Vojske Srbije i Bezbednosno-informativne agencij Prvi migranti na graničnom prelazu Preševo koji su tražili azil registrovani su još 2009.godine, ali tada su to bili pojedinačni slučajevi.