Očajnička borba Srba za imovinu na Kosmetu (4): Prodao zemlju 8 godina posle smrti
Pravoslavno groblje u Čaglavici, koje se nalazi na utrini sela, ograđeno je od kada je deo parcele na volšeban način prešao u ruke privatnika. Prema papirima, spornu parcelu prodao je Božidar Nikolić iz Čaglavice, i to osam godina posle smrti?!
Božidar, koji je rođen 1919, u vlasništvu je imao imanje koje je postalo deo PIK Kosovoeksport, odnosno mešovitog deoničarskog društva Ratar iz Lapljeg Sela. On je 1991. tražio da mu se zemlja vrati, što je i učinjeno odlukom komisije za povraćaj imovine. Božidar je preminuo 1996, ali se 2004. pojavljuje drugi Božidar Nikolić, s ličnom kartom koja nema veze s podacima i ugovorom o vlasništvu za parcelu koja nikada nije pripadala porodici Nikolić, već je bila seoska utrina.
Očajnička borba Srba za imovinu na Kosmetu:
I pored falsifikata i lažnih podataka, on je uspeo da u katastru u Prištini upiše tu parcele na svoje ime, pričaju radnici Ratara koji spremaju novu krivičnu prijavu kako bi vratili tu vrednu imovinu nazad.
Groblje u Čaglavici nalazi se pored magistralnog puta gde su papreno skupe parcele, a "novi" Nikolić je uspeo da na svoje ime prevede čak 2,2 hektara, čija se vrednost procenjuje na pet miliona evra.
- Čim je 2006. "novi" Nikolić preveo zemlju na svoje ime, odmah ju je kupio Mentor Salihu, a taj je, čim se uknjižio kao vlasnik, prodao nepokretnost četvorici novih kupaca, koji su adaptirali jednu zgradu, srušili nekoliko postojećih, a poslednji je ogradio put koji vodi ka groblju - pričaju radnici Ratara.
Ratar je tužio Albanca koji je prvi kupio imovinu, i sud je doneo privremenu meru, ali ona nije zaživela. Agencija za privatizaciju je slučaj prosledila posebnoj komori Vrhovnog suda Kosova, a oni su proces razvlačili da bi na kraju legalizovali prodaju.
Radnici Ratara i meštani Čaglavice skupili su potpise i u ponedeljak će podneti novu prijavu.
- Znamo da je čist falsifikat, i da je i pored toga što je čovek preminuo, s lažnom ličnom kartom sve prevedeno na drugo lice koje je odmah prodalo, tako da je zemlja nekoliko puta promenila vlasnika. Ta parcela je mnogo vredna, i očigledno je da je ovde reč o jako moćnim ljudima koji su uspeli ovo sve da izvedu - kaže Slaviša Ristić, predsednik sindikata u Rataru.
Albancima 34.000 srpskih objekata
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić poručio da međunarodna zajednica ne sme da dozvoli da se pred njenim očima legalizuje otimačina srpske imovine na Kosovu.
"U posedu Albanaca je 34.000 objekata čiji su vlasnici Srbi. Opstrukcija vraćanja imovine i legalizacija otimačine jeste nešto što se mora sprečiti", naglasio je Đurić.