Ljajić: Kosovu pozivni broj, a "Telekomu" licenca
Beograd u dijalogu sa Prištinom insistira da u isto vreme, kada Kosovo dobije pozivni broj, "Telekom" dobije licencu za Fiksnu i mobilnu telefoniju na Kosmetu, izjavio je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
- Licenca je važna, jer bi u suprotnom "Telekom" radio ilegalno. Želimo da se osiguramo da preduzeće "Telekom" posluje legalno na teritoriji Kosova - rekao je resorni ministar u Vladi Srbije Ljajić.
On je za RTV dodao da je predlog Srbije da se, dok Kosovo ne dobije pozivni broj, licenca za "Telekom" deponuje u EU, koja bi se aktivirala kad Kosovo dobije pozivni broj i da Srbija ne želi nikoga da prevari.
- Želimo da "Telekom" dobije licencu za rad za mobilnu i fiksnu telefoniju na teritoriji celog Kosova i da se pozivni brojevi sa Kosovom i Metohijom prema centralnoj Srbiji tretiraju kao lokalni, a ne međunarodni - rekao je Ljajić za Radio-televiziju Vojvodine.
Sporna je, kako je dodao, procedura dobijanja pozivnog broja, jer Priština želi da Austrija aplicira za taj broj, sa čim smo se mi čak i saglasili, ali da Srbija da saglasnost.
- Bitno je kako će se voditi taj broj. Mi smo tražili da bude "Kosovo, Srbija" ili da piše "Kosovo" bez Srbije, ali da u fusnoti piše da je to geografski kod, a telefonski broj je praktično dat uz saglasnost Srbije. Dakle, Srbija mora da se spomene u dokumentu - rekao je Ljajić, podsećajući da Kosovo bez saglasnosti Srbije ne može da dobije pozivni broj, jer nije članica UN.
On je naveo i da je Priština dobila kritike od EU zbog izjava koje ne odgovaraju realnosti.
- Priština stalno dolazi s novim zahtevima, i svaki sledeći tekst uvek ima neke izmene, a cilj je da se napravi aluzija da je Kosovo nezavisno, dok mi želimo sporazum koji je statusno neutralan - rekao je Ljajić.
Kada je reč o pregovorima o energetici i imovini Srbije na KiM, Ljajić je naveo da albanska strana vodi politiku dvostrukih standarda.
- Mi smo tražili da imovina "Telekoma" i "Pošte" bude tema kad razgovaramo o telekomunikacijama, ali EU i Priština smatraju da je to poseban problem, a onda oko energetike uvode na mala vrata pitanje imovine kako bi se dočepali vredne imovine EPS-a - rekao je Ljajić.