Ljajić: Vučićev odlazak u Srebrenicu bitniji od rezolucije
"Namera premijera Srbije Aleksandra Vučića da ode u Srebrenicu važnija je za proces pomirenja u regionu od svih rezolucija, deklaracija i opštih izjava, jer predstavlja mnogo više od simboličnog čina odavanja počasti srebreničkim žrtvama", rekao je potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić.
Ljajić je napomenuo da je sada važno da političari preuzmu odgovornost i praktičnim koracima doprinesu normalizaciji odnosa među državama i pomirenju među narodima. Prema njegovim rečima, tom procesu neće doprineti bilo kakve rezolucije i deklaracije koje će političari donositi, a građani apriori odbacivati.
- Pomirenje mora da se dogodi u srcima i glavama ljudi, a ne u formalnom prihvatanju bilo kakvih dokumenata. O pomirenju moramo da govorimo ne samo u danima pred 11. jul ili neposredno posle njega, pomirenje je proces koji mora da bude obeležen konkretnim akcijama koje vode ka njemu. Zato je važan Vučićev odlazak u Srebrenicu, jer on znači da će proces pomirenja biti nastavljen i posle 11. jula - poručio je Ljajić.
On dodaje da je sa nekadašnjim predsednikom Srbije Borisom Tadićem bio u Srebrenici dva puta i da ti odlasci nisu sami po sebi značili pomirenje, ali da su u velikoj meri doprinosili otopljavanju odnosa Beograda i Sarajeva.
- Odlazak u Srebrenicu Aleksandra Vučića, kao predsednika vlade koji uživa podršku 50 odsto građana Srbije, u velikoj meri će omogućiti da taj proces lakše zaživi i bude prihvaćen od građana Srbije, što je i osnovni cilj - istakao je Ljajić.
On je naglasio da je više puta razgovarao o tome sa Vučićem i da zna da njegov potez nije marketinški, već iskren čin koji je u funkciji ostvarenja cilja, a to je početak ozbiljnog i suštinskog dijaloga između Srba i Bošnjaka.
Uz podsećanje da je Međunarodni sud pravde u februaru 2007. godine dao pravnu kvalifikaciju tog zločina i da nijedna međunarodna rezolucija to ne može ni pojačati, ni osporiti, Ljajić kaže i da se bez obzira na pojedine izjave, koje mogu biti protumačene kao nova zategnutost u odnosima Srbije i BiH, moraju tražiti načini da odnosi Beograda i Sarajeva budu na mnogo većem nivou nego što su sada.
Pročitajte još:
* Šta piše u britanskoj rezoluciji o genocidu?
* Tekst Rezolucije o Srebrenici: Osuđuje se negiranje genocida