Tomi posle novog aviona treba i novi auto
Avion "falkon" iz 1981. godine nije jedino predsednikovo vozilo koje se kvari. Slično je i sa automobilom BMW iz 1997, ali i "mercedesom S 600". Kada je bilo problema sa avionom kabinet predsednika Tomislava Nikolića obrušio se na resornu ministarku Zoranu Mihajlović, a sada je na tapetu Ministarstvo unutrašnjih poslova. MUP je optužen da ne vodi računa o bezbednosti predsednika i da naduvava cenu za popravku "mercedesa".
Kabinet predsednika je saopštio da je odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova medijima povodom kvara na predsednikovom službenom automobilu, "mercedesu S 600", pun manjkavosti i neistina.
MUP u tekstu "Mercedesu treba motor", ne odgovara na pitanje zašto je bezbednost predsednika Republike značajno ugrožena činjenicom da od 1.071 dana mandata, punih 400 dana zaključno sa današnjim danom (četvrtak, 7. maj), automobil „mercedes S 600“ nije u funkciji, navodi se u saopštenju iz predsednikovog kabineta.
"Zašto se i za najmanju popravku raspisuje tender koji traje više meseci. U odgovoru se govori o ceni koštanja popravke i novim pneumaticima, a ne govori se o naporima nadležnih službi da se obezbedi sigurnost predsednika Republike, što je klasična zamena teza. Čak i ti pneumatici su trajali nepuna dva dana, do novog kvara, a bilo je potrebno nekoliko meseci da budu nabavljeni", istaknuto je u saopštenju Predsedništva.
Kako se dodaje, predsednik Republike je uputio MUP-u pismo, u kome je istakao da više ne želi da koristi „mercedes S 600“ s obzirom na to da su kvarovi česti, a nadležni ih ne otklanjaju u razumnom roku. Istovremeno, iz kabineta su poručili i da se BMW iz 1997. godine takođe često kvari, i predsednik je u pismu Ministarstvu istakao da će na kraju da koristi sopstveno vozilo.
Pročitajte još:
* Izvukla se predkrilca (na falkonu) i ugasila treći motor
* "Zorana je kriva za kvar na avionu! Ugrozila je predsednikov život"
* Slučaj "falkon 50": Pilot - kafa - kazna
* Stanislava Pak o Zorani i avionu: Ta ministarka hoće da predsednik padne
Postoji, objašnjavaju, opšte pravilo svugde u svetu, pa i kod nas, da predsednik Republike koristi vozilo sa posebnim stepenom zaštite. S obzirom na to da ne postoji adekvatna zamena za vozilo na raspolaganju predsedniku Srbije sa tim stepenom zaštite, bezbednost predsednika je, kako tvrde, ugrožena, a Ministarstvo koje je zaduženo za bezbednost ne reaguje na adekvatan način. Čak izjavljuju, kako kažu iz Predsedništva, da nemaju informaciju o bezbednosti predsednika, koju po zakonu moraju imati.
Umesto toga, poručuju iz kabineta predsednika, nadležni u tom Ministarstvu se vade na velike troškove, iako je, kako tvrde, tender u toku, pa o ukupnim troškovima ne može biti reči.
"Po njima, popravka službenog automobila predsednika Republike koštala bi 12.250.000 dinara, odnosno oko 102.000 evra, od čega najviše otpada na zamenu motora", rečeno je u saopštenju.
"Za motor tog modela automobila, međutim, najviša cena može biti 20.000 evra, što je lako proverljivo ukoliko bilo ko pogleda brojne internet sajtove. Ako je to tako, a očigledno jeste, postavlja se pitanje na šta bi se potrošila razlika od 82.000 evra. Možda na kafu" kažu u kabinetu predsednika Republike.