Turska u novom prodoru na Balkan
Međunarodna zajednica dodelila je Turskoj ulogu posrednika između Bošnjaka i naroda sa kojima oni žive u balkanskim državama, pošto ta država može da umiri radikalne bošnjačke lidere i da bude neka vrsta sponzora mirnog dijaloga, izjavio je direktor beogradskog Centra za bezbednosne studije Aleksandar Fatić.
"Ne treba zaboraviti da je Turska danas ozbiljna međunarodna diplomatska sila u regionu, da je važno čvorište energenata poreklom iz Kaspijskog basena i važan partner međunarodne zajednice, uključujući i Rusiju'', rekao je Fatić za ''Večernje novosti'', povodom potpisivanja Istanbulske deklaracije.
On kaže da je nesporno da Turska doživljava novi prodor na Balkan, ne samo kada je reč o unutrašnjim stvarima u BiH, nego i o statusu i tretmanu bošnjačkog stanovništva u drugim krajevima.
Šef Katedre za međunarodno pravo banjalučkog Pravnog fakulteta Vitomir Popović kaže da je jasno da od ulaska BiH i ostalih zemalja jugoistočne Evrope, među kojima su i Turska, Srbija, Crna Gora, Makedonija i Albanija, u EU, nema ništa, navodeći da se sada na različite načine pokušava doći do stvaranja posebne zajednice zemalja kojima bi se postepeno obećavao ulazak u EU, a koji se barem dugoročno ne bi mogao sprovesti.
Ukoliko bi, dodao je on, došlo do formiranja zajednice zemalja jugoistočne Evrope, što potvrđuju i mesečni sastanci predstavnika Turske, Srbije i BiH, to bilo naročito opasno po Srbiju i BiH.
"One bi se kao male zemlje po broju stanovnika i teritoriji, praktično, potpuno utopile u onaj broj stanovnika koji ima Turska (sa blizu 100 miliona ljudi), kroz takozvane sfere uticaja Turske na ovim prostorima. To se ne sme dozvoliti'', naglasio je Popović.
Prema njegovim rečima, tome se moraju suprostaviti i Republika Srpska (RS) i Srbija jasnim i nedvosmislenim stavom da ih ne interesuje članstvo u grupi zemalja u kojoj Turska ima dominantnu ulogu.
Zamjenica ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić istakla je da koliko god su namere Turske i Srbije bile pozitivne, način na koji je sve urađeno u Istambulu je pogoršalo odnose u BiH i proizvelo unutrašnju nestabilnost.
Prema njenim rečima, Turska se ovim potezom nije dodvorila EU, već želi da se kao punopravni član i partner zemljama Evrope nametne kao vodeća zemlja Balkana i danas bude moderna verzija nekadašnjeg carstva.
Predsednici Srbije i Turske Boris Tadić i Abdulah Gul, i predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić sastali su se prošlog vikenda u Istanbulu i potpisali Istanbulsku deklaraciju, čije osporavanje je najavio član Predsedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović.