Ivanović u pritvoru dok se ne saslušaju svedoci
Šef Euleksa Gabrijel Meuči izjavio je da, bez obzira na date garancije Vlade Srbije, nema uslova da Oliver Ivanović bude pušten iz pritvora da se brani sa slobode, dok ne bude saslušano preostalih 38 svedoka.
- Taj proces je tek počeo, saslušan je 21 svedok, ostalo je još 38. Sudija je odlučio da, dok se svi ne saslušaju, nema uslova da osumnjičenog pusti da se brani sa slobode. Sudija je sudija, i on odlučuje da li su garancije dobre. Nije na šefu misije (Euleksa) da o tome odlučuje - rekao je Meuči za RTS.
Meuči je, odgovarajući na pitanje zašto ne prihvataju garancije Vlade Srbije za puštanje Ivanovića iz pritvora, za razliku od procesa u kojima su okrivljeni Albanci, naveo da ima slučajeva koji su otišli dalje - svedoci su saslušani i nema tehničkih opasnosti za dokaze.
- U takvim slučajevima ih obično puste - rekao je šef Euleksa, ističući da su Euleksove sudije i tužioci nezavisni i da donose odluke po savesti.
Meuči je, povodom toga što je otvoren konkurs za srpske sudije na Kosovu i Euleks prikuplja prijave i selektovaće kandidate, rekao da je Euleks spreman da pružio pomoć Beogradu i Prištini u sprovodenju dogovora koji postignu.
- Šta je sadržaj tog dogovora, uključujući i uslove za sudije, to nije do nas. Mi smo tu da asistiramo stranama. Za sada dogovor nije konačan - rekao je on.
Optužbe za korupciju su neosnovane
Pre desetak dana nezavisni izvestilac Žan-Pol Žake predao je svoj izveštaj o optužbama za korupciju u Euleksu.
- Sa olakšanjem mogu da kažem da izveštaj pokazuje da su optužbe za korupciju neosnovane. U izveštaju piše da Misija nije radila protivzakonito, da nije pokušavala da spreči objavljivanje optužbi i da su interne istrage otvorene pravovremeno. Tužilac koji je izneo slučaj pred medije nije bio žrtva diskriminacije - naveo je Meuci.
Na konstataciju da se izveštaju previše često koristi reč "neuspeh" kada se govori o Misiji Euleksa, Meuči je rekao da je "izveštaj pravljen ne samo zbog optužbi za korupciju, već i da sagleda situaciju oko implementacije mandata".
- A mandat nam je da omogućimo da kosovske institucije izgrade pravni sistem koji je potpuno nezavisan od politike i drugih pritisaka. I efikasan - primetio je Meuči.
Mi smo kao lekari
Prema njegovim rečima, budući da je korupcija vrlo zastupljena na Kosovu uopšte, Misija EU treba da napravi neki set pravila prema kojima će se upravljati u budućnosti.
- Mislim da to pokušavamo da uradimo i ponekad mi se čini da smo poput lekara u bolnici. Da li krivite lekare za, recimo, epidemiju gripa - primetio je Meuči i dodao da se sistem menja, iako ima mnogo primedbi.
Prema njegovim rečima, primedbe su sve bolje argumentovane, što znači da postoji spremnost da se bore za bolje pravosuđe na Kosovu, "što pruža veću nadu" uz napredak koji se vidi svakodnevno.
- Ako posmatramo policiju i to kako se ona sada odnosi prema ljudskim pravima i s koliko profesionalizma rešava teške situacije, onda je pomak ogroman. Ako gledamo krivične procese, tu ima mnogo slabih tačaka. Što se tiče optužbi iznesenih u izveštaju Dika Martija, njima se neće baviti Euleks već novouspostavljeno pravno telo - naveo je Meuči.
Na konstataciju da je u fiokama Euleksa mnogi nerešeni slučajevi zločina nad Srbima, Meuči tvrdi da "svi slučajevi mogu biti ponovo otvoreni, i biće ponovo otvoreni kada se pojave novi dokazi i novi svedoci".