Toma u Moskvu na svoju ruku?
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je bez konsultacija sa Vladom Srbije odlučio da srpska vojska bude deo "Parade pobednika" koju zvanična Moskva 9. maja organizuje u čast 70 godina od pobede nad fašizmom. Da je tu odluku šef države doneo na svoju ruku prepričavalo se i po beogradskoj čaršiji, a u jučerašnjem izdanju lista "Danas" tvrdi da je za to dobio i potvrdu u Vučićevom kabinetu.
Postoje dva tumačenja ovog novog razmimoilaženja nekadašnjih bliskih saradnika i čelnika Srpske napredne stranke, a sadašnjeg šefa države i predsednika Vlade.
Jedni smatraju da je Nikolićeva odluka da ide u Moskvu sa 72 pripadnika Vojske Srbije, uglavnom gardista, još jedan pokazatelj provalije između njega i Vučića u ključnim spoljnopolitičkim segmentima. Drugi su zagovornici teze da su sva tri centra spoljnopolitičkog delovanja Republike Srbije - Vučić-Dačić-Nikolić, samo deo jedinstvene politike nesvrstavanja i pokušaja balansiranja koju je sadašnja srpska vlada zauzela nakon izbijanja krize u Ukrajini, svodeći svoju poziciju na više puta ponovljenu rečenicu: "Ne uvodimo sankcije Rusije, priznajemo teritorijalni integritet Ukrajine". Takvu poziciju američki ambasador u Beogradu nedavno je okarakterisao kao "šizofrenu".
Pročitajte još:
* Fratini: Srbija je most između Evrope i Moskve
* "Zapadu se neće svideti odlazak Vojske Srbije u Moskvu"
* Nikolić odlučio: Vojska Srbije učestvuje na paradi u Moskvi
Za analitičara Branka Raduna nije sporno da se premijer i predsednik razlikuju u stavovima oko nekih pitanja, ali ona nisu od strateškog značaja.
I Zeman poklekao
Koliko se zapad naoštrio protiv Rusije govori i podatak da je predsednik Češke Miloš Zeman morao da odustane od toga da prisustvuje velikoj vojnoj paradi na Crvenom trgu. Zeman je bio jedini šef države, članice EU, koji je prihvatio Putinov poziv, ali je pritisak bio suviše veliki, pa je na kraju smislio solomansko rešenje. Biće 9. maja u Moskvi, ali neće biti na tribinama dok budu marširali vojnici, već na razgovoru sa slovačkim premijerom Robertom Ficom.
- Ne radi se o strateškoj podeli između predsednika i premijera, već više o podeli posla. Neko gleda više ka istoku, neko više ka zapadu, ali je suština da je sve to deo istog pokušaja da, koliko je moguće, Srbija vodi izbalansiranu politiku, barem na simboličkoj ravni - smatra Radun.
Kada je "provaljena" vest da će srpska vojska paradirati Crvenim trgom, iz Nikolićevog kabineta je saopšteno da je predsednik odluku doneo u skladu "sa svojim nadležnostima, a na osnovu Ustava, Zakona o odbrani, Zakona o Vojsci Srbije i Pravila službe VS". Nigde, dakle, nije pomenuto da je reč o zajedničkoj odluci sa Vladom Srbije. Na Andrićevom vencu sada tvrde da je "premijer veoma pozitivno reagovao na tu odluku predsednika Nikolića", pa se može zaključiti samo jedno - bila je to samostalna odluka šefa države.
Mala ali tražena
Bilo da je šizofrena ili ne, tek Srbija je odbijanjem da se pridruži sankcijama Rusiji, uz to još i kao predsedavajuća Oebsom, poslednjih nedelja veoma tražena. Kada je Nikolić odlučio da prisustvuje paradi u Moskvi, ubrzo je srpskog premijera u zvaničnu posetu Vašingtonu pozvao potpredsednik SAD Džozef Bajden. Pre nekoliko dana Vučić je razgovarao sa Petrom Porošenkom i sa predsednikom Ukrajine dogovorio međusobne posete.