Još neformirane oružane snage svađaju Kosovo
Izjava kosovskog premijera Ise Mustafe da Oružane snage Kosova (OSK), čije se formiranje najavljuje u Prištini, neće ići na sever Kosova bez odobrenja NATO-a, naišla je na suprostavljenje presednice Atifete Jahjage, piše u nedelju "Zeri".
U tekstu na naslovnoj pod naslovom "OSK 'svađaju' drzavu", navodi se da je Jahjaga, p ovodom Mustafine izjave, rekla da će OSK delovati po ustavu i zakonima Kosova.
Još oštrije bilo je reagovanje komandanta Bezbedonosnih Snaga Kosova Rahmana Rame, koji je rekao da tim snagama neće biti potrebna dozvola NATO-a da bi išle na sever Kosova.
Po Rami, ta buduća vojska Kosova će delovati na osnovu potreba koje se pokažu na terenu.
S druge strane, eksperti i poznavaoci bezbednosti na Kosovu ukazuju da politička situacija na severu Kosova čini nemogućim da se tamo šalju snage te još neoformnjene vojske bez prethodnog dogovora sa NATO-om.
Oni, ipak, smatraju da je izjava premijera Mustafe preuranjena i da nije trebalo to da kaže u ovom trenutku, prenosi "Zeri".
Nedavno je za RTV "Dukađini" i potpresednik skupštine Kosova Džavit Haliti, koji dolazi iz redova Demokratske partije Kosova Hašima Tačija, ocenio da je izjava premijera Mustafe brzopleta i da se sa njom ne slaže.
Pročitajte još:
* "Oružane snage neće ići na sever Kosova bez dogovora sa NATO-om"
* "Ne sumnjam da će Kosovo otvoriti svoju ambasadu u Beogradu"
* "Ćutao sam do sad, ali su ovaj put Tači i Rama prekardašili"
Politički analitičar iz Prištine Fatmir Šeholi izjavio je za Tanjug da je pitanje i usvajanje zakona i ustavnih amandmana o formiranju OSK osetljivo pitanje, s obzirom je neophodno da za njihovo formiranje glasaju i srpski poslanici u skupštini Kosova.
Bez glasova Liste "Srpska", kako i nalaže ustav Kosova, nemoguće je formirati Oružane snage Kosova.
U tom smislu, Šeholi smatra da je premijer Mustafa, rukovođen tom ustavnom odredbom, rekao da bez pristanka NATO-a, buduća kosovska vojska ne može delovati na severu Kosova.