Posao samo za lojalne Kosovu
Sporazumom o ukidanju Civilne zaštite koji su u Briselu potpisali Marko Đurić i Edita Tahiri posao će izgubiti 750 Srba na severu Kosova, a više od 500 srpskih porodica ostaće bez ikakvih primanja i sredstava za egzistenciju.
Kako ističe Edita Tahiri, šef albanskog pregovaračkog tima, Republika Kosovo spremna je, pod uslovom da poseduju kosovsku ličnu kartu, da žive na Kosovu i da ispunjavaju školske, bezbednosne i druge uslove, integriše 483 pripadnika Civilne zaštite sa severa Kosova kojima će biti ponuđen posao u vatrogasnoj službi, šumarstvu, agencijama, arhivima, ustanovama za kulturu, ali ne i u kosovskoj vojsci i policiji.
EU kontroliše predaju
Sporazumom Edite Tahiri i Marka Đurića predviđeno je da do 1. septembra opštine na severu Kosova predaju pod kontrolu Prištine sve: kancelarije, depoe, magacine, opremu i objekte koje je koristila Civilna zaštita. Predviđeno je da primopredaju kontrolišu predstavnici Evropske unije.
- Svi koji budu primljeni treba da daju doprinos prosperitetu države Kosovo - naglašava Tahiri.
Svi pripadnici civilne zaštite strahuju i pitaju se šta će biti sa njima.
- Od načelnika okruga i šefova Civilne zaštite u opštinama dobili smo obaveštenje da će od 1. septembra svi u penziju, a da potom, svako po svojoj volji, odlučuje da li će biti angažovan u kosovskim institucijama, nije nam precizirano da li ćemo penziju primati i ako prihvatimo posao koji nam ponudi Priština. Bojim se da od penzije neće biti ništa - priča jedan od pripadnika Civilne zaštite u Zubinom Potoku.
- Može se desiti, veli, i da ostanemo i bez plate i bez penzije jer će Priština uposliti samo jedan deo pripadnika raspuštene Civilne zaštite, a ostale će ucenjivati i tražiće da pokažu lojalnost državi Kosovo i da se odreknu svega srpskog.
- Nije dobro što nas je Beograd raspuštanjem i predajom Prištini ostavio na cedilu, mnogi od nas će morati da se sele i traže posao negde u Srbiji, a znatno će biti pogoršana i bebednost Srba na severu Kosova - kaže jedan pripadnik Civilne zaštite iz Leposavića, koji je od skromne plate izdržavao suprugu i dva studenta.
On ističe da o raspuštanju Civilne zaštite uopšte nisu konsultovani predsednici opština i da Beograd potpisuje sporazume koji nanose veliku štetu preostalom srpskom narodu na Kosovu i Metohiji. Prosečna plata zaposlenih u Civilnoj zaštiti iznosi 34.000 dinara, a planirano je da penzije ne mogu biti veće od 60 odsto od poslednje plate.