Poplave pogodile Gračanicu
Reka Gračanka i Gračaničko jezero ponovo izazivaju poplave opštini Gračanica. Meštani upozoravaju da su pod vodom i naseljena mesta i obradivo poljoprivredno zemljište.
- Nivo jezera je veći od zaštitnog bedema za nekih deset centimetara. Poslednjih nekoliko dana neprestano pada kiša, a kada se uzme u obzir da se sa brda oko jezera topi sneg, postoji mogućnost i da se situacija pogorša - kaže Goran Stanković, predesnik Mesnog odbora Čaglavice koji nam je ustupio fotografije poplavljenog Lapljeg Sela. On dodaje da su sve ekipe za vanredne situacije opštine Gračanica čitav dan na terenu, pokušavajući da tok vode koja se izliva na nekim mestima blokiraju nasipima od peska.
Međutim, 3E Institut za održivi razvoj saopštio je da je u Gračanici došlo i do ozbijnog ekološkog zagađenja i pozivaju lokalne vlasti da se "postave mnogo odgovornije".
Pročitajte još:
* Obrenovac iz vazduha: Kažu da nema opasnosti
* Čučković: Ne širite paniku, Obrenovac neće biti poplavljen
U 3E Istitutu za održivi razvoj smatraju da je potrebno da opština proglasi stanje opšte opasnosti po zdravlje ljudi u poplavljenom području i pozove u pomoć stručne ekipe koje će izvršiti adekvatnu asanaciju terena i merenje prisutnosti teških metala, arsenika, bakteriološke ugroženosti od fekalnih voda u vodi i zemljištu.
- Voda koja se izlila iz korita reke Gračanka je pokupila mulj i žitki sadržaj "Jalovine Kišnica" pored koje reka protiče i nosi sa sobom nerastvorni i rastvorni sadržaj pomenute jalovine. Kako se radi o otpadu od 11 miliona tona olovno - cinkanih ruda, ruda bogatih gvožđem i drugih teškh metala, izlivena voda sa sobom donela i nepoznatu količinu teških metala. Direktno su ugrožena domaćinstva, okućnice, bašte, njive i ostalo poljoprivredno zemljište. Teški metali su dospeli kako u zemljište tako i u podzemne vode, sada u ovakvoj situaciji bi korišćenje bunarskih voda bilo potrebno potpuno zabraniti. Adekvatnim reagovanjem i obaveštavanjem javnosti i stanovništva moguće je izbeći posledice po javno zdravlje koje je sada izuzetno ugroženo - kaže Nenad Rikalo menadžer ekoloških programa u tom Institutu.
- Poznato je da "Jalovina Kišnica" sadrži vrlo visok procenat arsenika dokazano kancerogene supstance koja ima ozbiljnu pretnju po zdravlje ljudi. Teški metali koji su se ovom prilikom izlili imaju kako kratkoročne tako i dugoročne posledice. Međutim, ono što je dodatno opasno, ovom prilikom se izlila i fekalna kanalizacija najmanje četiri naselja Gračanica, Laplje selo, Kišnica, Badovac. Nijedno od pomenutih naselja nema sistem za prečišćavanje fekalnih voda, tako da je kompletan sastav tog otpada kroz reku Gračanku sada izliven van korita, dodaje se još u saopštenju.