Da li je posada palog helikoptera bila obučena za zadatak?
Dok potpukovnik u penziji tvrdi da posada helikoptera Mi-17 nije bila pripremljena na loše uslove letenja, što bi za posledicu imalo tragediju koja se dogodila u petak uveče, civilni izvori tvrde da je pilot Omer Mehić, koji je upravljao letelicom, imao prilike da u sličnim uslovima to čini više puta, a poslednji put pre nekoliko dana.
Potpukovnik u penziji Zlatomir Bogdanović četiri godine bio je komandant eskadrile koja je izgubila svoje kolege i helikopter Mi-17, a za portal Tango Six ispričao je da stradali članovi posade nisu nikada iskusili tako teške uslove letenja.
- Treba da znate da Mi-8 nema ništa od opreme za instrumentalno letenje, ima zabranjen ulazak u oblake i let u njima. Helikopteri Mi-17 koji su u RV i PVO došli iz MUP-a imaju ILS i VOR ali ga nikad nismo koristili. Treba da znate da to nema ko i da ih nauči, jer niko u vojsci to nije radio. Kao bivši komandant i nosilac zlatnog letačkog znaka ovo odgovorno tvrdim. Tvrdim i da oni nisu bili obučeni za ovakve zadatke, oprema sama po sebi ne znači ništa ako se ne zna koristiti - rekao je Bogdanović.
Bogdanović je pilot helikoptera Mi-8, Mi-17 i Mi-24, bio je komandant 890. eskadrile od 2002. do 2006. godine i naglašava da je sa Mi-8 leteo 26 godina.
Portal Tango Six objavio je, međutim, i suprotstavljeno mišljenje civilnog izvora koji tvrdi da je pilot Mehić ne samo bio dovoljno obučen, već i da je u istim uslovima leteo pre samo nekoliko dana, odnosno 11. marta.
Pročitajte još:
"Ko je doneo odluku o sletanju?"
Poginuo pilot koji je vozio Vučića
- Kada smo čuli da je u pitanju on, u kontaktu sa vojskom, reći ću da smo odahnuli, jer smo zajedno obavljali takve zadatke pre samo tri dana. Tako da priča vojske itekako ima osnova. Takođe je poznato da sa Batajnice u poslednje vreme dosta lete noću i da je tempo i kvalitet obuke znatno unapređen. Sredstva za priciznu orijentaciju u prostoru (GPS) su sastavni deo opreme i jednostavno nije bilo moguće da se navođenje, što je ovaj pilot sa nama već vežbao, ne uradi kako treba. Šta se konkretno dogodilo u poslednjim trenucima, ostaje na nadležnim organima - ispričao je civilni izvor za Tango Six.
Petar Vojinović, glavni i odgovorni urednik portala Tango Six, za "Blic" kaže da se radi o kompleksnom događaju i poručio da je potrebno da se u javnosti smire strasti i da se sačeka kraj istrage.
- Komentari da je vojska svoje slala u smrt i da nisu dorasli zadacima su preterani. Da tehnika može biti novija, sposobnija i ceo sistem civilno-vojnog reagovanja bolji, neophodno je. Imali smo Obrenovac, imali smo potrebe i analize, ali se sve uvek završava na herojima i hvali. Herojima se nikada ne poboljšavaju uslovi rada, herojima se takođe smanjuje plata i od heroja se očekuje da budu ono sto jesu bez konkretne podrške države. Kada kažem konkretne, mislim na teške ali neophodne odluke modernizacije uz manje praznih medijskih igara - kaže Vojinović.