Srbima ugasili i TV sliku
Oko 40.000 Srba na Kosovu i Metohiji je ostalo bez mobilne i većim delom fiksne telefonije nakon što su isključeni predajnici i antene mreže 063 i 064 u centralnom Kosovu, Kosovskom Pomoravlju i Štrpcu.
Osim toga, u Štrpcu, gde živi oko 12.000 Srba, monteri kosovskog "Telekoma" su demolirali i predajnik regionalne televizije i radija Herc, koji emituju program na srpskom jeziku, pa su građani ostali i bez osnovnog izvora informacija.
Direktor TV Herc Bojan Mladenović kaže da nije dobio nikakvo objašnjenje zbog čega je uništen i predajnik, kao i da su radnici presekli kablove, nasilno otvorili kontejner sa opremom i uništili sve što su mogli.
- Došli su u 6.30, bilo ih je oko 30, zajedno sa policijom, uništili su sve, bez ikakvog obrazloženja - kazao je Mladenović dodajući da tehničari te televizije pokušavaju da zamene isečene kablove kako bi pokušali da uspostave TV signal.
U Štrpcu živi i nekoliko hiljada Albanaca koji su takođe koristili brojeve srpskih operatera. Predstavnik "Telekoma Srbije'' za Kosovo i Metohiju Ilija Ivanović kaže da trenutno oko 200.000 građana Kosmeta ne može da koristi telekomunikacijske veze.
- U ovom trenutku moja procena je da je oko 200.000 građana Kosova i Metohije ostalo bez mogućnosti korišćenja telekomunikacijskih veza - rekao je Ivanović i dodao da veze za sada rade samo na severu Kosmeta.
Preti iseljavanje
|
Međutim, postoje najave i da će i sever uskoro ostati bez signala. Ministarstvo za Kosovo i Metohiju je saopštilo da "prekidom svake komunikacije između srpskih sredina, kosovske privremene institucije stvaraju atmosferu nesigurnosti i straha, obeshrabruju povratnike i pokreću novi talas iseljavanja".
Ministarstvo je zatražilo od Euleksa da kosovskim Srbima omogući normalnu komunikaciju i život i da upozori Prištinu da takve aktivnosti ne doprinose miru i stabilnosti.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kaže za "Vesti" da je zabrinut, a da je potez kosovskih vlasti kršenje ljudskih prava. Strahuje i od podizanja tenzija jer se "u ovakvim uslovima stvaraju mogućnosti za širenje poluistina, a to je stanje u kome je sve moguće". U razgovoru za "Vesti" i sam kaže da ima velikih problema da sazna šta se dešava, jer su veze prekinute.
- Non-stop okrećem telefone, ali veze ne rade. Očekujemo pomoć od međunarodnih institucija i predstavnika Euleksa jer je ovde reč o ugrožavanju ljudskih prava - kaže Ivanović.
RAT: Operateri su ilegalni
Rad provajdera za mobilnu telefoniju iz Srbije, kosovske vlasti smatraju ilegalnim jer te kompanije, kako je navedeno, nemaju dozvolu za rad i ne plaćaju porez Kosovu. |
Međutim, osim skretanja pažnje na ovaj problem, Ministarstvo za Kosovo i Metohiju jedino posredno ima mogućnosti da utiče na situaciji na terenu.
Zbog prestanka mobilne mreže 064 i 063, u srpskim sredinama u blokadi su i službe hitne medicinske pomoći jer ne mogu da prime pozive pacijenata, niti da stupe u kontakt sa ambulantama i bolnicama. Jedina opcija jeste da pacijenti dobiju pomoć tako što će direktno otići u domove zdravlja, što je problem za one koji žive u udaljenim selima, u kojima inače nema fiksnih telefona, a mobilni brojevi su jedino sredstvo komunikacije.
Premijer Srbije Mirko Cvetković smatra da je ukidanje mreže mobilnih operatera iz Srbije na Kosovu pokušaj nove izolacije Srba.
UN moraju da reaguju
Srpsko nacionalno veće Kosova i Metohije najoštrije osuđuje "brutalni, nelegitimni i protivpravni čin pri čemu su isključeni operatori mobilne telefonije 'Telekom Srbija' i 'Telenor', na području Kosova i Metohije od strane privremenih institucija u Pokrajini".
|