Kamenovanje zbog konkurencije?
Autobus kosovskog autoprevoznika Tandems, u kojem su bili samo Srbi, a koji saobraća na relaciji Beograd-Štrpce, kamenovan je u četvrtak kasno uveče u mestu Banjica na teritoriji opštine Kačanik. U autobusu je bilo oko 30 putnika, razbijen je prozor i povređena jedna žena.
Tim povodom razgovarali smo sa predsednikom opštine Štrpce Bratislavom Nikolićem.
Pročitajte još:
* Kamenovan autobus pun Srba u Štrpcu. Povređena jedna žena
* Maskiranje zločina OVK kampanjom protiv Srba
* Za pet godina Niš dobio 1.086 Albanaca
* Đurić: Više nego ikada vidljiva opasnost "kosovskog presedana"
Da li je nedavno kamenovanje autobusa izolovan incident ili je možda reč o podizanju međunacionalnih tenzija i početku nove sinhronizovane antisrpske akcije na Kosmetu?
- Mislim da se ne radi o motivu koji je uperen protiv Srba, mada ovo nije prvi put da se kamenuje autobus istog autoprevoznika. Moguće je da je razlog nezadovoljstvo konkurencije, jer je taj prevoznik vozio i Albance za centralnu Srbiju, odakle su oni zatim dalje odlazili u emigraciju u druge evropske zemlje.
Kako onda komentarišete optužbe tzv. kosovskog ministra za dijasporu Valjona Muratija koji je rekao da su manjinske zajednice, pre svega srpska, odgovorne za poslednju masovnu ilegalnu migraciju kosovskih Albanaca?
- U poslednje vreme dešavaju se takve i slične zapaljive izjave koje ne vode ničemu. Izjava ministra je apsolutno netačna. Srbi nemaju nikakve veze sa masovnim odlascima Albanaca sa Kosova. Narod se suočava sa velikim socijalnim i ekonomskim problemima, pa je prirodno da se traže načini kako da se preživi i pokušavaju otići tamo gde smatraju da mogu bolje da žive.
Kako biste ocenili aktuelnu situaciju u opštini Štrpce?
- Na teritoriji naše opštine je 70 odsto Srba i oko 30 odsto Albanaca. Unazad pet godina mi smo primer kako treba da dobro funkcioniše multietnička zajednica. Iako su u Štrpcu Albanci manjinska zajednica oni imaju jako dobar tretman i na nas bi trebalo da se ugledaju ostale opštine. Posebno one na čijim teritorijama Srbi žive kao manjinske zajednice, ukoliko se želi održati multietničnost i multikonfesionalnost na Kosovu.
Trka "patriota"
Kako gledate na optužbe poslanice Demokratskog saveza Kosova Bese Gađeri koja je rekla da je država Crna Gora ušla 40 kilometara na teritoriju Kosova?
-To je retorika za unutrašnju dnevno-političku upotrebu i utrkivanje ko će sebe da predstavi za što većeg kosovskog patriotu. Albanski političari i kroz takve izjave nastoje da se što bolje pozicioniraju kao lideri svog naroda.