Mediji zamajavaju građane golim starletama
Toni Stanković je vlasnik u glavni urednik "Užičke nedelje". On u razgovoru za "Vesti" otkriva zašto se putem svog sajta obratio gradonačelniku Užica Tihomiru Petkoviću, zašto političari više vole televiziju, te kakva je danas stanje u domaćim medijima.
Zašto ste se na sajtu vašeg nedeljnika obratili gradonačelniku Užica Tihomiru Petkoviću?
- Prilikom razgovora sa slučajnim prolaznikom o stanju u užičkim javnim preduzećima saznao sam da je konkurs o finansiranju medija objavljen u užičkom nedeljniku "Vesti". Bio sam u šoku. Gradska uprava po zakonu mora da traži najmanje dve ponude za oglas, a oni se već godinama oglašavaju u novinama koji imaju manji tiraž od moga lista. Ovakvo ponašanje Gradske uprave je bezobrazno i bahato i ono traje već 20 godina.
Da li je u pitanju slučajna ili namerna greška?
- Nepobitna je činjenica da moje novine imaju potpuno isti stav prema svakoj vlasti, što se za druge medije ne može reći. Pišemo kritički u interesu građana i ne zanima nas koja je koalicija na vlasti, ali zbog toga smo u poslednje tri godine, od kada učestvujemo na konkursu, konstantno na začelju po dobijenim sredstvima. Dok kriza nije uzela maha, nisam ni učestvovao na konkursu jer su sredstva skromna. Budžet grada za ovu godinu iznosi 2,4 milijarde dinara, a medijima će dati, kako čujem, šest miliona, odnosno samo 0,25 procenata. Novinarska udruženja UNS i NUNS traže da to bude dva procenta.
Zašto televizije dobijaju više sredstava?
- Političari vole da se slikaju, a i televizija je vrlo moćan medij. Njima daju najviše jer poslušni su uvek na ceni, na njih računaju u predizbornoj kampanji. Kad krene kampanja, oni će im se revanširati, tada im neće ništa platiti. Ovo što sada dobiju nije kapara. Tu je jednostavna matematika. U toj jednačini nema nepoznatih, a poreski obveznici sve plaćaju.
Kakva je medijska slika u Srbiji?
- Imamo bezbroj bulevarskih medija koji truju građane raznoraznim budalaštinama. Ako se nešto i ozbiljno objavi, to ostaje neprimećeno zbog poplave bezveznih informacija na prevelikom broju medija. Vest o dogovoru s MMF je prošla neprimećeno, ali zato je vrlo bitno za građane Srbije da li je neka starleta došla gola ili polugola na beogradski splav. Takvo informisanje je pogubno za mlade ljude koji ne znaju da razluče šta je bitno, a šta nebitno. Da su mediji kritičniji prema vlasti, bilo bi bolje i građanima, i nama novinarima.