"Zakon o Specijalnom sudu ugrožava kosovski sistem"
Kosovski tehnički tim završio je izveštaj o Nacrtu zakona koji je predložila EU za formiranje Specijalnog suda, u kojem se navodi da će kosovski ustavni sistem biti ugrožen ukoliko zakon bude implementiran, piše "Koha ditore".
Kosovski tim smatra da Nacrt zakona o Specijalnom sudu, koji su sačinili eksperati EU, ugrožava funkcionisanje Ustavnog suda i kosovskog pravosudnog sistema.
Tehnički tim koji je formirala kosovska predsednica Atifete Jahjaga i koji vodi ministar pravde Hajredin Kući, razmatrao je sve ustavne i zakonske izmene koje je predložila EU i zvaničnom Briselu navela niz neslaganja.
Pročitajte još:
* Pregovori u Briselu: Parafiran sporazum o pravosuđu
* "Albanci beže, a Srbe teraju u samoproglašeno Kosovo?"
* Đurić: Više nego ikada vidljiva opasnost "kosovskog presedana"
* "Zapad očekuje priznavanje Kosova, moja platforma ih neće zadovoljiti"
U izveštaju tima na 18 strana, koji prenosi "Koha Ditore", iznosi se mišljenje da sve zakonske i ustavne promene treba uraditi tako da se ne ugrozi suverenitet Kosova i postojeća institucionalna i zakonska struktura.
Pronađena je, navodi list, i jedna "nameštaljka" uz pomoć jedne odredbe da "će mandat Euleksa trajati koliko i Specijalni sud".
Tehnički tim zahteva da nastavak mandata međunarodnim sudijama u Ustavnom sudu Kosova ne bude u nadležnosti šefa Euleksa, jer se time, smatraju, automatski produžava njihov mandat, navodi se u izveštaju Tehničkog tima Kosova, a prenosi "Koha Ditore".
Izraženo je protivljenje i dat niz predloga za izmene, a između ostalog traženo je da mandat suda bude četvorogodišnji i da se kazne izdržavaju na Kosovu.
Takođe su izneta i dva opšta zahteva - da se maksimalno očuva jurisdikcija Kosova nad specijalizovanim većima i tužilaštvom, što u načelu znači da Kosovo treba da bude sedište i zemlja u kojoj će biti vođena većina postupaka, i da se izbegne stvaranje novih struktura koje prevazilaze domaće institucije, osim kada je to baš neophodno.
Takođe, traženo je i da dva termina ne figuriraju u tom zakonskom paketu -"genocid" i "Dik Marti", uz obrazloženje da bi to "pokvarilo imidž Kosova na međunarodnom planu", ali i zbog, kako se navodi, "osetljivosti tih reči kod samih stanovnika Kosova".
Tehnički tim se, takođe, nije složio da bude uvedena još jedan ombudsman koji bi kontrolisao rad Specijalnog suda, obzirom da na Kosovu već postoji takva institucija. Izveštaj kosovskog tima biće predstavljen EU u četvrtak, 26. februara.