"EU će uslovljavati Srbiju sve dok ne prizna Kosovo"
Uoči posete Srbiji, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister izjavio je da u Srbiju dolazi da razgovara, ali pre svega da sluša kako bi njegov izveštaj o napretku u evropskim integracijama bio što uravnoteženiji.
Izvestilac EP za Srbiju takođe je naglasio da sporazum o pravosuđu postignut 9. februara na pregovorima u Prištini neće biti dovoljan za deblokadu pregovora o ulasku Srbije u Evropsku uniju, već da je neophodan nastavak procesa normalizacije odnosa sa Kosovom.
Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković u razgovoru za Sputnjik ocenjuje da je već na početku procesa evropeizacije prostora bivše Jugoslavije bilo jasno da će cena koju će Srbija morati da plati biti najveća i po kriterijumima koji ulaze u pregovaračka poglavlja i po političkim principima i razlozima.
- Povremeno se Srbija ohrabruje, ali se te dve vrste uslovljavanja za početak konkretnih pregovora i dalje pojavljuju. S jedne strane, očigledno je da dogovori oko pravosuđa na Kosovu nisu nešto što je dovoljan uslov, što znači da u toku pregovora uvek postoji mogućnost da se otvori problem domaćeg kapaciteta sumnjivog kvaliteta reformi. S druge stane, uvek je otvoreno pitanje pacifikacije Kosova. Takođe mislim da ukoliko ne dođe do smirivanje situacije u Ukrajini i rusko-srpska relacija je nešto što će uslovljavati ritam i tempo pregovora- objašnjava Stojiljković.
On smatra da će proces uslovljavanja trajati sve dok Srbija formalno ne prizna Kosovo, a na njegovo trajanje uticaće i svaki otvoreni konflikt u regionu, što je u skladu sa politikom Evropske unije da konfliktna područja ne prima u okrilje unije.
Govoreći o nastavku dijaloga Beograda i Prištine, Stojiljković ističe da bi formiranje zajednica srpskih opština trebalo da predstavlja minimalni prag zahteva Srbije.
- Neophodno je da postoji zajednica srpske lokalne samouprave kao mogućnost povezane i integrisane odbrane statusa manjinske zajednice. To je u okvirima standarda, čak i ispod standarda koje ima sama Evropska unija. Ići ispod toga je nešto što neko ko misli da ozbiljno pregovara i da sačuva elemente kredibiliteta i autonomije, zaista ne može da prihvati - zaključuje Stojiljković.