"Najveće pretnje za Srbiju su ekstremizam, kriminal i migracije"
Trenutne procene govore da je verovatnoća organizovanog terorističkog delovanja u Srbiji mala, ali nisu isključeni pojedinačni teroristički akti, rekao je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković.
Diković kaže da Srbija u ovom trenutku nije vojno ugrožena, a da najveće bezbednosne pretnje predstavljaju etnički i religijski ekstremizam, međunarodna mreža organizovanog kriminala i ilegalne migracije ljudi motivisane ekonomskim, političkim i bezbednosnim problemima.
Diković je naveo da je najvažniji politički, pa i bezbednosni izazov za Srbiju situacija na Kosovu i Metohiji.
Optužbe
Povodom optužbi za ratne zločine koje je na njegov račun izneo Fond za humanitarno pravo, general je odgovorio da "medijsko optuživanje i medijsko suđenje, nisu institucionalne kategorije".
- Rizik predstavlja i učešće građana balkanskih država u oružanim sukobima na Bliskom istoku - rekao je Diković za "Danas", napominjući da je pretnja terorizma u Srbiji do sada ispoljavana na Kosovu i Metohiji i jugu Srbije.
On je ocenio da Srbija svojim kapacitetima i saradnjom i koordinacijom aktivnosti sa međunarodnim partnerima može da doprinese sprečavanju eventualnih terorističkih aktivnosti.
Komentarišući potencijalno formiranje vojske Kosova, Diković je rekao da je Kfor faktor koji garantuje stabilno bezbednosno okruženje na prostoru Kosova i Metohije, i da druge institucije, koje se predstavljaju kao bezbednosne nemaju ni taj mandat, niti kapacitet.
Napominjući da Vojska Srbije ne učestvuje u NATO misijama, Diković je rekao da o tome da li Srbija treba da uđe u neki vojni ili politički savez ne odlučuje vojska, nego da srpski Ustav jasno definiše poziciju Srbije, samim tim i njene vojske.
Diković je istakao da je saradnja Vojske Srbije i Kfora korektna i profesionalna, i u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbjednosti UN 1244 i Vojnotehničkim sporazumom.
Pročitajte još:
* "Napadi na Dikovića su pokušaj da se Srbija ponizi"
- Zajednički zadatak nam je da obezbedimo stabilno bezbednosno okruženje i uslove za normalan život građana - istakao je Diković, podsjećajući i na pojačane patrole duž adminstrativne linije u rejonima gde su registrovane kriminalne aktivnosti kao što su šverc, ilegalni prelasci i bespravna sječa šume.
Diković je naveo da je vojna saradnja zemalja zapadnog Balkana od velikog značaja za stabilnost i bezbjednost regiona, ali i za širenje odnosa međusobnog poverenja kog je bilo malo u godinama posle raspada SFRJ.
Rasprodaja vojne opreme
Na pitanje kada će Srbija koja je nedavno oglasila prodaju zastarele vojne opreme, nabaviti novu, Diković je kazao da je za ovu godinu planirano da se Vojska Srbije snabde izviđačkom, letačkom i padobranskom opremom, opremom za vazdušno osmatranje i javljanje, i "optoelektronskim sredstvima".