Đakovčani: Smena Jablanovića, potvrda da vlast nije spreman da nas zaštiti
Udruženje raseljenih Srba iz Djakovice smatra da je nekorektna odluka kosovskog premijera Ise Mustafe da smeni Aleksandra Jablanovića, ministra za povratak u kosovskoj Vladi "samo zato što je želeo da zaštiti pripadnike svog naroda koji su bili ugroženi, a što je kosovska opozicija namerno pogrešno interpretirala".
- Zabrinuti smo jer je pitanje povratka i nestalih, koje isto boli i srpske i albanske majke zloputorebljeno kao povod za proteste koji su prerasli u nasilje ( a koje, kako Prišina ocenjuje, opozicija koristi i za rušenje vlasti). Plaši nas da su protesti albanske opozicije ispred Vlade Kosova dokaz da im smetaju Srbi koji se bore za interese svog naroda kao i da ne žele povratak raseljenih Srba na Kosovo i Metohiju, a odluka kosovskog premijera da smeni ministra Jablanovića potvrda da vlast nije spremna da nas zaštiti i omogući povratak i ostvarenje svih ljuduski prava, za koje se zalaže i međunarodna zajednica - navode u saopštenju.
Đakovčani ističu da su "prvi put Srbi izabrali svoje predstavnike da ih zastupaju i brane njihove interese koji su ugroženi šesnaest godina".
- I prvi put su Srbi u institucijama Prištine iskazali hrabrost da stanu uz svoj narod koji je bio napadnut i kamenovan na najveći hrišćanski praznik kada su iz svoje crkve u Đakovici želeli da pošalju poruku mira i pormirenja, zaključuju u saopštenju.
GI SDP: Smena Jablanovića veoma opasna
Građanska inicijativa Srbija, demokratija, pravda (GI SDP) ocenila je da je odluka kosovskog premijera Ise Mustafe da smeni ministra Aleksandra Jablanovića veoma opasna i da dovodi u pitanje dalje učešće Srba u institucijama Kosova.
- Brzo i lako ujedinili su se vlast i opozicija zbog jedne neoprezne izjave ministra Jablanovića, zbog koje se on izvinio. Stoga je dalje učešće Srba u tim i takvim institucijama ozbiljno dovedeno u pitanje - piše u saopštenju.
Kako je ocenila GI SDP, odluka kosovskog premijera je "potvrda da vlast i opozicija imaju isti cilj, a to je da treba smanjiti uticaj i prisustvo države Srbije na Kosovu i Metohiji".
- Takvim potezima vlast skreće pažnju s problema koji opterećuju Kosovo, poput korupcije, kriminala, povećanog broja emigranata, loše ekonomske i socijalne situacije. Održavanje stanja napetosti, a po potrebi i haosa, oprobana je formula kosovskih institucija jer realno među albanskom elitom ne postoje intelektualni kapaciteti za rešavanje nagomilanih problema - ocenjuje se u saopštenju.
GI SDP je upozorila na opasnost reprize nasilja od 17. marta 2004. godine jer, kako je ta stranka ocenila, "gotovo da nema razlike u atmosferi koja se stvarala tada i ove koja je sada na Kosovu i Metohiji".