Nikolićevo rešenje za krizu u Ukrajini: Rusiju i EU zatvoriti u jednu sobu
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ponudio je usluge Srbije u rešavanju spora između Rusije i Evropske unije oko Ukrajine u intervjuu za britanski BBC.
Nikolić, za koga britanski medij kaže da je poznat po svom jednostavnom govoru, koji ga povremeno dovede u diplomatske neprilike, ovog puta je ponudio dobre usluge Srbije u rešavanju ovog sukoba koji se produbljuje.
- Mislim da predsednici treba da budu zatvoreni u jednoj sobi dok ne dođu do rešenja - rekao je Nikolić, kako navodi BBC, za vođe Rusije i EU.
BBC ocenjuje da Srbija svakako ima kvalifikacije da bude "pošteni posrednik" u sukobu oko Ukrajine i ukazuje da je Srbija upravo navršila prvu godinu od početka pregovora za ulazak u EU, ali da zadržava čvrste veze sa Rusijom i odbija da joj uvede sankcije uprkos pritiscima iz Brisela.
BBC ističe da je značajno to što je Srbija upravo preuzela predsedavanje OEBS-u, organizaciji koja nadgleda situaciju u Ukrajini.
Pročitajte još:
Raskol u EU zbog sankcija Rusiji
Sankcije Rusiji podelile svet i Evropu
Nikolić je, kako navodi BBC, priznao da je njegova zemlja u nezgodnom položaju, jer su dva njena najvažnija partnera u sukobu, ali to vidi kao veliki izazov.
- To je kao kad imaš dvoje dece, ne možeš jednog da se odrekneš. Ne možemo da prekinemo naše tradicionalne veze sa Rusijom. Naš narod nam nikad to ne bi oprostio - rekao je Nikolić i irazio nadu da Srbija može da pomogne EU i Rusiji da se podsete svojih zajedničkih interesa, kao što je energija.
Spor Rusije i EU doveo je, kako navodi BBC, do odustajanja od ruskog gasovoda Južni tok koji bi obezbedio Srbiji velike infrastrukturne projekte kao i poboljšanu energetsku bezbednost.
Ukoliko bi se rešenje krize našlo to bi takođe smanjilo pritisak na vladu u Beogradu da uskladi svoju spoljnu politiku sa Briselom, ocenjuje BBC.
Kako BBC vidi evrointegraciju Srbije?
Što se Srbija više približava članstvu u Uniji to će joj teže biti da zauzima diplomatske stavove koji nisu u skladu sa zajedničkom politikom evropske dvadesetosmorice, dodaje BBC, ali navodi da je ulazak Srbije u Uniju "još dosta daleko".
Prvobitni cilj za ulazak 2020. je uvek izgledao optimistično, podseća BBC i dodaje da još nisu otvoreni pregovori ni za jedno od 35 poglavlja koja pokrivaju šta Srbija treba da ostvari da bi dobila članstvo.
- Zadovoljan sam tempom kojim Srbija ispunjava zahteve i time kako se prema nama ophodi EU - rekao je Nikolić i dodao da je tempo približavanja Uniji spor, ali da nije na Srbiji da ga ubrza, jer to zavisi od EU.