EP: Srpski voz putuje prema Briselu
Izvestilac Evropskog parlamenta(EP) za Srbiju Dejvid Mekalister ocenio je u ponedeljak u Briselu da je Srbija ostvarila napredak u reformama i početnoj fazi pregovora o članstvu s Evropskom unijom i naglasio da je "voz Beograda na tračnicama za Brisel".
Mekalister je u raspravi o nacrtu rezolucije o Srbiji u Spoljnopolitičkom odboru EP naglasio da u prvoj polovini ove godine treba da bude otvoreno prvo poglavlje u pregovorima o članstvu Srbija-EU.
- Srpski voz putuje prema Briselu, a ja se nadam da će prva poglavlja biti otvorena u prvoj polovini ove godine - poručio je Mekalister.
Izvestilac za Srbiju je izradio nacrt rezolucije u kojem se ističe da srpska vlada odlučno nastoji da sprovede strukturne i društveno-ekonomske reforme. I podvlači da posebno od reforme pravosuđa i učvršćenja vladavine prava zavisi napredak i otvaranje poglavlja u pregovorima o članstvu s Evropskom unijom.
Od toga zavisi kad će biti otvorena poglavlja 23. i 24. vezana za vladavinu prava i temeljne slobode, navodi se u nacrtu rezolucije čije usvajanje na plenarnom zasedanju se očekuje u martu.
Većina poslanika podržalo nacrt rezolucije
U raspravi je većina poslanika podržala nacrt rezolucije o Srbiji, ukazano je na napredak u reformama, uz insistiranje na tome da Srbija usaglasi spoljnu politiku s EU stavovima i sankcijama prema Rusiji, a naglašeno je i da srpske vlasti moraju obezbediti punu slobodu medija.
Više hrvatskih poslanika su izneli tvrdnje da je hrvatska manjina u Srbiji u lošem položaju i da srpski zvaničnici nisu osudili govor mržnje haškog optuženika Vojislava Šešelja, a rekli su i da Srbija mora povući svoj zakon o univerzalnom progonu ratnih zločina.
Mekalister je u uvodnom izlaganju rekao da je u pripremljenom dokumentu ukazao na nužnost jačanja slobode sredstava informisanja u Srbiji, zato što je, kako je naglasio "sloboda medija temeljni sastavni deo demokratije".
Srpske vlasti, prema njegovim rečima, treba da pokrenu dalje strukturne i ekonomske reforme i ojačaju zakonski poredak da bi pospešile uslove za investiranje, krenu u bitku protiv velike nezaposlenosti i nastave s budžetskom konsolidacijom.
Ali mora se imati na umu i to da su velike poplave prošle godine u Srbiji imale loše posledice po ekonomiju i za život ljudi, napomenuo je Mekalister.
Usaglasiti spoljnu politiku sa EU
Kad je reč o spoljnoj politici, zemlje kandidati za članstvo u EU, stavio je on do znanja, moraju usaglasiti stavove s "pravnom tekovinom" EU, a to se odnosi i na spoljnu politiku.
"Srbija ne sme uslovljavati dijalog"
Izvestilac Evropskog parlamenta (EP)za Srbiju Dejvid Mekalister izjavio je u ponedeljak da Srbija ne treba da uslovljava dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine odustajanjem Kosova od nacionalizacije rudnika "Trepča".
- Čuo sam uoči sednice da je Srbija najavila da će suspendovati učešće u dijalogu na visokom političkom nivou, ukoliko kosovska vlada nacionalizuje "Trepču". Ukoliko je ta vest tačna, onda je ona za žaljenje", rekao je Mekalister na sednici Spoljnopolitičkog komiteta EP.
- Svi znamo da Srbija ima istorijski tesne odnose s Rusijom, ali, uprkos tome, žalim što Srbija na poziv Saveta ministara EU nije uskladila svoje stavove s restriktivnim merama Unije prema Rusiji - naveo je izvestilac EP za Srbiju.
- Ja, ujedno, veoma pozdravljama individualni akcioni plan za partnerstvo NATO i Srbije koji je potpisan pre par dana - dodao je on.
Mekalister je pozdravio predsedavanje Srbije radom OEBS-a i rekao da "Srbija svoj povlašćeni položaj može iskoristiti, posebno kad je reč o Rusiji, u nastojanju da se nađe rešenje za ukrajinsku krizu".
- Angažovanje Srbije u normalizaciji odnosa s Kosovom je veoma dobrodošlo - dodao je on, rekavši da je "izuzetno važno da i Srbija i Kosovo primene već postignute dogovore".
Dijalog sa Prištinom
SPO EP u pripremljenoj rezoluciji o Kosovu naglašava da se nova vlada u Prištini prevashodno "mora snažno posvetiti jačanju vladavine prava i pravosuđa, kao i delotvornoj bitki protiv korupcije i organizovanog kriminala".
Vlada u Prištini mora dati prednost formiranju posebnog suda za ratne i zločine trgovine organima, na osnovu nalaza tužilaštva Specijalne istražne grupe Euleksa, "čime će se Kosovu pomoći da se suoči sa svojom prošlošću", stoji u ovom dokumentu.
EP traži da se "nastavi rad na pripremama za potpuni prenos nadležnosti Euleksa na kosovske vlasti", mada upozorava da "i dalje postoji snažna zabrinutost oko nezavisnosti, odgovornosti, nepristrasnosti i efikasnosti sudija, tužilaca i rada Sudskog veća Kosova".
EP podstiče Srbiju i Kosovo da nastave sprovođenje dogovora postignutih Sporazumom Beograd-Priština i dodaje da uporedo s opštim napretkom pregovora Srbije o članstvu mora doći do pospešenja normalizacije odnosa s Kosovom u skladu s poglavljem 35 koje treba otvoriti na početku.
To je podržalo više poslanika, a izvestilac za Kosovo Ulrike Lunaček je zatražila da što pre bude rešeno i pitanje zajednice srpskih opština i ponovila svoj stav da Kosovo treba da priznaju i pet članica EU koje ne prihvataju jednostrano proglašenu nezavisnost u Prištini.