Preporuke vozačima za ponašanje u Sloveniji
Auto moto savez Srbije upozorio je danas vozače iz Srbije na neophodnost poštovanja slovenačkih zakona i propisa u raznim praktičnim slučajevima - ukoliko načine prekršaj ili uđu u tu državu bez pasoša.
Navodi se da se dešava da državljani Srbije koji izgube pasoš na teritoriji država "šengenskog sporazuma" nestanak ne prijavljuju policiji zemlje u kojoj se to desilo, već se obraćaju ambasadi Srbije u Ljubljani.
Često se dešava da naši državljani, smatrajući da su kazne previsoke, izbegavaju plaćanje i traže posredovanje ambasade Srbije u Sloveniji.
|
Po slovenačkom Zakonu o strancima, osoba koje prelazi unutrašnju granicu u okviru "šengenskog sporazuma" i ulazi na teritoriju Slovenije bez važećeg psoša čini prekršaj za koji je propisana kazna od 400 do 1.200 evra i vraća se u zemlju iz koje je došla.
Nadležni organi u Sloveniji strogo tumače navedeni propis i ne prihvataju zahtev za prijavu nestanka putne isprave, ukoliko se to nije desilo na teritoriji Slovenije, navodi se u saopštenju.
Osobe koje izgube pasoš u nekoj drugoj "šengenskoj državi" i ne prijave to odmah policiji, neće moći u Sloveniji da podnesu zahtev za izdavanje putnog lista, jer ne poseduju potvrdu policije o nestanku pasoša.
Oni tako rizikuju da u zemlju budu vraćeni na osnovu Sporazuma o readmisiji, dodaje se u saopštenju.
Zakon o prekršajima Slovenije omogućava da se osobi koja je učinila prekršaj i izrečena joj je novčana kazna koja nije odmah plaćena oduzme pasoš, vozačka i saobraćajna dozvola.
U tom slučaju moguće je da građanin ostane i bez "prevoznog sredstva i druge imovine koju ima kod sebe, bez obzira na to u čijoj je svojini ta imovina".
Dokumenti i oduzeta imovina se vraćaju po izmirenju obaveza, a ako se kazna ne plati, ona se namiruje iz zaplenjene imovine. Ukoliko ni tada kazna ne bude namirena, počinilac prekršaja biće unet u registar osoba koja imaju neizmirene obaveze prema slovenačkoj državi.