Izručenje ugrožava građanska prava
Lobi "Srbi za pravdu i demokratiju" iz Sidneja obratio se prošle nedelje liderima dveju najvećih političkih partija, prvom ministru Kevinu Radu i vođi opozicije Toniju Abotu.
S potpisom predsednika lobija, baristera Saše Milanovića, obojici političara je upućen zahtev da australijska vlada razjasni svoju politiku o izručivanju australijskih državljana trećim zemljama s kojima nema ugovor o reciprocitetu.
Zaštita od sopstvene države
|
"Ovo je (pitanje) istinske zabrinutosti za građanska prava naših sugrađana u Australiji i zato vam pišemo, prvi ministre, da biste razjasnili Vladinu politiku u vezi sa izručenjima Australijanaca trećim zemljama s kojima ne postoji reciprocitet" kaže se u pismu i zatim navodi da "naša izuzetna zemlja ima brojne bilateralne dogovore o izručenju sa mnogim državama i mnogi su zasnovani na međusobnom dokumentima o međusobnom priznavanju i reciprocitetu pri zahtevima za izručenje".
U vezi s tim, postavljeno je pitanje:
"Da li Vlada podržava i provodi ekstradiciju australijskih državljana u zemlje koje ne bi izručile vlastite državljane Australiji, ako bi Australija zatražila, a to je onda izručivanje u jednom pravcu?"
Dalje se navodi da je "postalo očigledno da postoji odstupanje od politike međusobnog izručivanja i reciprociteta koju predviđa Zakon o ekstradiciji i njegova regulativa".
Sasvim je jasno da je direktan povod za ovo obraćanje bio slučaj Dragana Vasiljkovića.
Lobi "Srbi za pravdu i demokratiju" osnovan je pre pet godina zbog njegovog hapšenja.
Kako su "Vesti" pisale, međutim, sam Vasiljković je, pre nešto više od mesec dana, otkazao usluge ovog lobija. Na pitanje da li je lobi pri ovom obraćanju vodio računa o tom momentu, dobili smo odgovor da je ovo opšte pitanje građanskih prava u Australiji i da je potrebno da se političari njim zabave jer Vasiljkovićev slučaj ne mora da bude usamljen.