Šta je Dačić zamerio Evropskom parlamentu?
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je danas u Evropskom parlamentu u Briselu da je istorijski prioritet srpske vlade i Srbije da postane članica EU, ali je zamerio poslanicima EP što su u nedavnoj rezoluciji o Vojislavu Šešelju pripisali srpskim vlastima da se nisu ogradile od njegove politike i poruka.
Dačić je istakao da je puštanje Šešelja iz haškog suda imalo za cilj destabilizaciju Srbije, ali i da se Srbija potpuno promenila, dodajući da Vlada Srbije i on lično naglašavaju da su Šešelj i njegova politika prošlost.
Na primedbe mahom hrvatskih poslanika EP u raspravi o Zapadnom Balkanu, Dačić je odgovorio da srpske valsti ne mogu goniti Šešelja zato što je u toku postupak protiv njega u Haškom tribunalu.
Dačić je rekao da je "pravni cirkus oko Šešelja Srbiji nametnut od Haškog tribunala", da "Srbija u tome nije učestvovala" i kako je rekao, njegov i stav srpske vlade jeste da nema nikakve šanse za Šešeljevu politiku u Srbiji.
Naveo je da su se on i srpska vlada jasno i nedvosmisleno izjasnili protiv Šeseljeve politike što je za razliku od EP potvrdila Evropska komisija. Dačić je takođe istakao da je za Srbiju članstvo u EU ne samo cilj, već pre svega put ka usvajanju evropskih vrednosti.
Šef srpske diplomatije rekao je da žali što je vlada u Zagrebu na dan puštanja Šešelja otkazala njegovu zakazanu posetu Hrvatskoj.
Dačić je takođe podsetio da nije govorio o tome kad je Haški tribunal oslobodio albanske, hrvatske i muslimanske ratne komandate i da EP zato ne može da osuđuje Srbiju zbog puštanja Šešelja.
Rekao je da je ovde očigledno rasprava između hrvatskih poslanika i Srbije i direktno odgovorio hrvatskoj poslanici Ruži Tomašić da je u hrvatskom parlamentu izgovorila da je Hrvatska zemlja za Hrvate, a da oni kojima se to ne sviđa, mogu da odu.
Odgovarajući na tvrdnju da je on tražio izlaz Srbije na more, Dačić je uzvratio da je samo rekao da je Srbija jedna od retkih zemalja na Balkanu koja nema direktan izlaz na more. "Mi ne tražimo da Srbija izađe na more, ali Hrvatska očekuje da Srbi dođu na njeno more", rekao je Dačić.
Dačić je dodao da Srbija nije tražila posebnu osudu za ono što se događa sa ćiriličnim tablama u Hrvatskoj, a tamo ima i veličanja ustaškog, nacističkog pokreta. Kako je primetio Dačić, EP to recimo nije osudio.
Na tvrdnju Ruže Tomašić u raspravi da je Dačić bio najbliži saradnik Šešelja, on je odgovorio da nikada nije bio Šešeljev saradnik, a na zamerku te hrvatske poslanice da je nedavno uz granicu Hrvatske održana srpsko-ruska vojna vežba, Dačić je rekao da je trenutno upravo u toku u Bujanovcu vojna vežba Srbije sa snagama SAD,
Hrvatske, Bugarske, Rumunije i Makedonije.
U raspravi su hrvatski poslanici pre svega iznosili ocene da Rusija ima upliva na unutrašnja zbivanja u Srbiji, na šta je Dačić uzvratio da Rusija nema nikakvog uticaja na političko opredeljenje Srbije ka članstvu u EU.
U raspravi u kojoj su učestvovali svi šefovi diplomatija sa Zapadnog Balkana, posebno je naglašavana potreba da se održi proces proširenja EU uprkos izvesnom nepoverenju koje postoji unutar Unije i izjavi šefa Evropske komisije Žan-Kloda Junkera da neće biti proširenja u narednih pet godina.