EPS pod kontrolom Prištine?
Iako u Kosovskoj Mitrovici odavno postoji Elektrodistribucija Srbije, koja je deo EPS-a i koja gazduje svim potencijalima na severu KiM, u Zubinom Potoku je nedavno formirana "paralelna" Eelktrodistribucija-sever.
Pošto će ta nova firma biti registrovana u Prištini i radiće u skladu sa Briselskim sporazumom, mnogi Srbi, a posebno zaposleni u EPS-u, smatraju da je to prvi čin predaje EPS-a i srpskih energetskih resursa na severu pod kontrolu vlade Kosova.
Neki čak smatraju da je zadatak Elektrodistribucije-sever da pod kontrolu Prištine što pre stavi jezero, branu i hidroelektranu Gazivode, veliku trafo-stanicu EPS-a Valač kod Zvečana i kompletnu EPS-ovu elektro-mrežu na severu KiM.
Svi naši pokušaji da od čelnika EPS-a u Kosovskoj Mitrovici saznamo o čemu se radi ostali su bez rezultata jer niko ne sme da se oglašava dok ne dobije dovolu nadležnih u Beogradu. Jedini koji je bio spreman da komentariše ovu "transformaciju" bio je Dragan Jablanović, član Upravljačkog tima za primenu Briselskog sporazuma i predsednik opštine Leposavić.
- Elektrodistribucija-sever je osnovana isključivo iz trgovinskih razloga, biće pod kontrolom buduće Zajednice srpskih opština i nadamo se da će doprineti redovnijem i kvalitetnijem snabdevanju strujom Srba na severu Kosova. Ovo preduzeće ima zadatak da na tržištu, od Srbije, Makedonije, Bugarske, BiH i drugih zemalja u okruženju kupuje električnu energiju i da je po što povoljnijoj ceni distribuira našim korisnicima. Kupovaće struju i od EPS-a i od kosovskih proizvođača. Očekujemo da će Srbi na severu Kosova dobiti jeftiniju struju i da će je redovno plaćati - ističe Jablanović.
On tvrdi da kompletna mreža EPS-a ostaje na severu Kosova i da formiranje Elektrodistribucije-sever ne znači gašenje srpske Elektrodistribucije koja će i dalje gazdovati Gazivodama, Valačom i svim drugim resursima i objektima na severu KiM koji su imovina države Srbije.