“Raminu posetu je trebalo prekinuti, ali Zapadu to ne bi odgovoralo“
Politički analitičar Đorđe Vukadinović ocenio je da je nakon provokacije albanskog premijera Edija Rame, koji je u Beogradu rekao da je nezavisnost Kosova realnost, bilo logično očekivati da ta poseta bude prekinuta, ali to se nije moglo desiti jer ne odgovara interesima Zapada koji je insistirao na toj poseti.
Vukadinović je Srni izjavio da bi nakon tog Raminog istupa umesna i logična reakcija bila da je njegova poseta prekinuta, a on proglašen "personom non grata", te bi se na taj način onemogućilo da na jugu Srbije on izlazi sa ocenama o ugroženosti Albanaca i njihovom teškom položaju.
"Ali, nažalost, to nije bilo za očekivati jer o poseti nisu odlučivali ni Rama niti Vučić, već krugovi iz Brisela i zapadnih prestonica koje bi taj prekid doživele kao svoj neuspeh, a za njega, naravno, optužili srpsku stranu", rekao je Vukadinović.
On je ocenio da se provokacija možda mogla preduprediti da je Ramina poseta odložena na nekoliko meseci, a ne tek nekoliko nedelja nakon incidenta na fudbalskom stadionu "Partizan" na koji je ubačen dron sa zastavom takozvane velike Albanije, kojom je, kako kaže, upravljao ako ne Ramin brat, onda neko iz njegovog najbližeg okruženja.
"Krivica je na Ediju Rami i njegovim, očito ciljanim provokativnim izjavama, ali je rekao bih odgovornost i na srpskom rukovodstvu, koji u roku od par nedelja dva puta zapinje za isti kamen, odnosno staje na istu koru od banane i nije imalo snage da adekvatno odgovori i da nakon drona tu posetu odloži na neodređeno", rekao je Vukadinović.
Pročitati još:Aleksandar Vučić i Edi Rama
* Albanski premijer u poseti Beogradu |
On je ocenio da događaji koji su pratili Raminu posetu pokazuju realnost međunarodne pozicije Srbije i srpskih vlasti.
"Verujem da je Rama prekršio protokol, ali i isto sam tako siguran da je on u Beogradu pričao ono što govori i u Prištini i Tirani, Briselu i svim drugim mestima", rekao je Vukadinović.
On je dodao da, nažalost, nije siguran, bez obzira koliko je neprijatno da se to kaže, da li na drugim mestima u razgovorima "u četiri oka" sa svojim partnerima srpski rukovodioci tako energično zastupaju stav da je Kosovo deo Srbije.
Govoreći o odnosima Srbije i Albanije, Vukadinović je ocenio da će oni biti unazađeni, ali ne preterano, jer se, kako kaže, i Beograd i Tirana kreću u okvirima koje im zadaju međunarodne institucije i posrednici iz Brisela, Vašingtona i ostalih moćnih prestonica.
"Kada jednom legnete na tu rudu, kad sednete na taj tobogan, onda se spuštate mehanički, iako je taj spust, očigledno mnogo bolniji i traumatičniji za Srbiju, jer ti posrednici nisu nimalo neutralni ni objektivni", zaključio je Vukadinović.