“Srbija želi dijalog, ali trenutno nema sa kim da razgovara“
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, izjavio je u nedelju, povodom dve godine od početka dijaloga Beograda i Prištine na nivou premijera, da Srbija želi da nastavi te razgovore, ali da nema sa kim to da učini.
"Ističem da Srbija želi nastavak dijaloga i potpunu implementaciju svih sporazuma. Nismo sporna strana, čekamo konstituisanje vlasti u Prištini, jer druge strane za primenu sporazuma nema", rekao je za agenciju Beta Dačić, koji se kao premijer Srbije od 19. oktobra 2012. kada je "pod velom tajne" počeo dijalog, sa Hašimom Tačijem sastao 40-ak puta.
Prema njegovim rečima, veliki doprinos dijaloga je to što je na Kosovu došlo do smirivanja tenzija, a osnovna vrednost Zajednica srpskih opština, čije je osnivanje zbog Prištine u zastoju.
Nikad ni reč o statusnim pitanjimaPrvi potpredsednik vlade dodao je da je važno to što tokom dijaloga nikada nije bio reči o statusnim pitanjima, što Srbija nikada nije dala ni naznaku da priznaje državnost Kosova, i što je taj stav Srbije prihvaćen. Svi razgovori bili su usmereni ka rešavanju životnih problema i bez rešenja konačnog statusa. "Srbija želi mir, stabilnost, da otvorena pitanja rešava dijalogom i zato su naša očekivanja, da odmah po stupanju na dužnost visoke predstavnice EU Federike Mogerini i formiranja kosovske vlade, ako je to moguće, dijalog bude nastavljen na najvišem nivou", rekao je Dačić.
|
"Srbija prvi put nije obeležena kao uzrok krize, dobila je najpozitivnije ocene za doprinos u dijalogu i da nije bilo uspeha, Srbija na evropskom putu ne bi toliko odmakla - ne bi dobila pozitivnu ocenu za otvaranje pregovora za članstvo u EU", kazao je Dačić koji je i ministar spoljnih poslova.
"Mislim da i oni koji su zakazali dijalog nisu očekivali da bi on mogao da donese neke velike rezultate", kazao je Dačić i podsetio da je prvi sastanak u vreme kada je zakazan "bio vrhunska državna i Evropska tajna", te da je bilo puno velikih pitanja - da li su sastanci potrebni, kakva će atmosfera biti, da li će biti rukovanja, slikanja.
Činjenica da je prvi susret organizovan pod "velom tajni", da je u međuvremenu održano 40-ak sastanaka dva premijera, (Dačić - Tači), da se timovi Beograda i Prištine sastaju gotovo svakog meseca, kao i da se čak razmišlja o sastancima u Beogradu i dolasku kosovskih zvaničnika, pokazuje koliki je put pređen u normalizaciji odnosa, rekao je on.
"Briselski sporazum, koji je proistekao iz dijaloga, predstavlja prvi deo puta i posla koji treba obaviti, a njegova osnovna i njjavažnija vrednost je Zajednica srpskih opština, čije formiranje je u zastoju zbog Prištine", rekao je Dačić.
Dačić je dodao da Srbija čini sve što može, da i bez učešća druge strane, primeni sporazume, jer je to u interesu Srbije i srpskog naroda u Pokrajini.