Na Kosovu strahuju od novog pogroma
U Cirihu su albanski navijači spalili srpsku zastavu. Kako tamošnji mediji navode, navijači su te noći slavili, a na Langštraseu su napravli žurku: urlale su automobilske sirene, mahalo se crvenim zastavama, ali i palili srpsku zastavu. Policija je sve mirno posmatrala i nije reagovala.
Paljenja je bilo i na Kosovu. U noći između srede i četvrtka, nepoznate osobe su zapalile zastavu Republike Srbije koja je bila istaknuta na zgradi Službe za platni promet u severnom delu Kosovske Mitrovice, u ulici Knjaza Miloša. Takođe je pokušano da se uklone zastave grada koje se nalaze u blizini glavnog ibarskog mosta koji razdvaja severni od južnog dela. U selu Gojbulja, koje se takođe nalazi u severnom delu, nepoznate osobe su bacile Molotovljev koktel na seosku prodavnicu.
Stradali i GrciNapadnuti su i pripadnici grčke manjine na jugu Albanije. Atinski dnevnik "Katimerini" piše da se oko 100 lica sa albanskim zastavama i transparentima sa nacionalističkim porukama dovezlo u selo Dervičani u okrugu Đirokastro, u neposrednoj blizini granice sa Grčkom, i počelo da lomi izloge prodavnica i parkirane automobile, sve dok ih nije zaustavila policija. |
Ističući da su građani Kosovske Mitrovice i Zvečana uplašeni i uznemireni "demonstracijama mržnje i netolerancijom koje upućuju i podsećaju na pogrom od 17. marta 2004. godine", gradonačelnici opština sa severa Kosova zatražili su od kosovske policije ozbiljno angažovanje na bezbednosti svim građanima:
- S obzirom na pogoršanje bezbednosne situacije u opštinama Kosovska Mitrovica i Zvečan, koja je deo organizovane i sinhronizovane provokacije započete na fudbalskoj utakmici između Srbije i Albanije u Beogradu, od KPS-a je zatraženo ozbiljno angažovanje na zaštiti srpskog naroda i obezbeđivanje bezbednosti svim građanima koji žive na teritoriji opština koje se graniče sa opštinama sa većinskim albanskim stanovništvom.
Pretnje Berišinoj unuciUnuka nekadašnjeg albanskog premijera Salija Beriše Dasara Maltezi dobila pretnje na Fejsbuku zbog svog komentara o utakmici u Beogradu. Ona je napisala da "igrači treba da poštuju pravila i da ne mogu, ukoliko nisu dozvoljene zastave, da na stadion ubacuju dečje igračke", a posle pretnji je izbrisala status. |
I građanska inicijativa SDP - Oliver Ivanović najoštrije je osudila paljenje zastave Srbije.
Odlazeći ministar rada i socijalne zaštite u Vladi Kosova Nenad Rašić takođe je osudio uklanjanje srpske zastave sa najvišeg vrha Severne Mitrovice i Zvečana, napad na parohijski dom u Orahovcu i ostale događaje na Kosovu koji su usledili nakon prekida fudbalske utakmice između Srbije i Albanije.
- Ne možemo dozvoliti da se takvi izlivi mržnje tolerišu, a njegovi počinioci ne snose odgovornost za narušavanje mira i bezbednost. Očigledno je da su ovi incidenti planirani jer ako srpskim osnovcima uzvikujete "Umri, Srbine", napadnete parohijski dom u Orahovcu, palite i uklanjate srpske zastave na severu Kosovu, onda se ne može izgraditi odnos poverenja i saradnje. Ako dozvolimo da požar bukne, onda nemamo pravo da tražimo vodu kojom ćemo ga gasiti - rekao je Rašić.
U Preševu, albanski navijači napali su kuće dve srpske porodice.
- Policija nije dobro procenila situaciju i trebalo je ozbiljnije da se reaguje pre nego što su se dogodili incidenti na srpskim kućama u Preševu koje je inicirala fudbalska utakmica Srbija - Albanija. Moglo je da se očekuje da će biti reakcije iritiranih navijača - rekao je bivši predsednik opštine Preševo Dragoljub Filipović.