"Zemlje koje nisu priznale Kosovo trpe velike pritiske"
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić ocenio je danas da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo imaju dosta problema i trpe velike pritiske, ali i da će i cela Evropa imati probleme jer je prihvatila jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
"Otvorili su Pandorinu kutiju koja se ne može tako lako zatvoriti", poručio je Dačić na mesečnoj konferenciji za novinare o aktivnostima Ministarstva spoljnih poslova.
On je istakao da stvar sticanja nezavisnosti ne sme da zavisi od toga da li se "neko sviđa Moskvi, Briselu, Berlinu ili Vašingtonu ili bilo kome, nego da li je to u skladu s principom".
Uskoro imenovanje ambasadoraŠef sprske diplomatije Ivica Dačić rekao je danas da će Srbija "veoma brzo" imenovati sve ambasadore na upražnjena mesta, između ostalog i u Nemačkoj i SAD. |
"Tako da zemlje koje imaju taj problem na svojoj teritoriji, sigurno neće priznati nezavisnost Kosova, ali da se na njih vrši pritisak, vrši se... Neće Španija promeniti stav o Kosovu, ali će stav menjati manje zemlje koje su pod većim pritiskom", naglasio je Dačić.
On je dodao da postoje mnoge zemlje sa kojima Srbija nema bilateralne odnose, a koje istovremeno posećuju vlasti iz Prištine i lobiraju kod njih za priznanje Kosova i da srpske vlasti trenutno procenjuju da li i one treba da jačaju odnose sa takvim zemljama.
"Odakle Fidži zna gde je Kosovo, a oni su priznali Kosovo, jer su ovi bili kod njih i razgovarali sa njima", rekao je Dačić i poručio da smatra da i Srbija treba da razgovora i jača odnose sa mnogim zemljama.
On je naveo da "može da se kaže da je relativno veliki broj zemalja priznao Kosovo, ali kada se pogleda koliko one imaju stanovnika može se videti da je to ogromna manjina u odnosu na zemlje koje ga nisu priznale".
"Mi nastavljamo našu borbu", istakao je Dačić.
“Očekujemo pozitivan izveštaj EK“
Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić rekao je i da očekuje da će izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije "sigurno biti najpozitivniji do sada", ali će svakako biti i primedbi koje će se najverovatnije odnositi na gasovod Južni tok, Paradu ponosa i medijsku scenu.
Kako je istakao, shodno pozitivnom izveštaju "očekuje da do kraja godine budu otvorena poglavlja 32 i 35, ali da je to za sada pod znakom pitanja, najviše zbog stava Nemačke.
Berlin je, dodao je Dačić, najpre smatrao da se pre tih poglavlja moraju otvoriti poglavlja 23 i 24 o pravosuđu i bezbednosnim pitanjima, "ali sada kada imamo bolje odnose onda su se složili da se to može i dogoditi, ali da poglavlje 35 treba da podrazumeva i implementaciju briselskih dogovora".
Srbija treba da štedi, ali i da bude na velikim događajimaDržava treba da štedi, ali da istovremeno treba da šalje delegacije na velike događaje, poput zasedanja Generalne skupštine UN, istakao je Dačić. |
"Za to je neophodno da postoji i druga, prištinska strana. Sada mi dolazimo u situaciju da plaćamo cenu zbog toga što u Prištini još nije oformljena vlada", istakao je Dačić.
Govoreći o eventualnim primedbama u izveštaju koji će Evropska komisija objaviti 8. oktobra u Briselu, šef srpske diplomatije je naveo da će se one najverovatnije odnositi na izgradnju gasovoda Južni tok, oko koga, kako je dodao i u samoj EU postoje različita tumačenja.